avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate marriag

Activitate marriag

Discuție Hot.691/2015
Buna,va rog sa-mi spuneti daca Art.2,lirera d) se refera si la copiii care au plecat cu parintii in strainatate mai mult de 1an si s-au intors tot cu parintii (ambii parinti)
Multumesc foarte mult.
Buna ziua,
d-na consilier Stoica va multumesc pt.raspuns,va rog sa-mi confirmati daca raspunsul pe care l-ati dat dvs. l-am interpretat corect.
O zi buna,
Va multumesc,sa inteleg ca pensia alimentara se plateste tatalui si in lunile cand minorul este incredintat mamei(in perioada vacantei)?Se numeste "infractiune"chiar daca mama tine minorul in timpul vacantei (cand i-a fost incredintat)dar depaseste cu cateva zile acordul notarial?Biletul fiind luat cu o luna inainte de plecare.
Multumesc,
Buna seara,am si eu trei intrebari.Copilul minor este incredintat tatalui iar mamei ii este incredintat doar in timpul vacantelor.Mama este in alta tara din Europa,lucreaza acolo cu contract de munca.Intrebarile mele sunt:
1.Pt.a lua copilul ,mama,in timpul vacantelor la ea (in afara tarii),e nevoie de acordul tatalui?
2.In aceasta varianta daca tatal isi da acordul pana la o anumita data din vacanta iar mama intarzie sa-l aduca cu o saptamana(dar incadrandu-se in vacanta)ce se poate intampla?daca tatal este pus pe amenintare tot timpul.Mentionez ca minorul este adus dupa expirarea acordului cu o saptamana deoarece atunci a gasit bilet disponibil cu avionul dar in acelasi timp se incadreaza in perioada vacantei ,cand i-a fost incredintat copilul.
3.In perioada vacantei cine plateste pensia alimentara ?tatal sau mama ?in varianta ca minorul a fost incredintat pe perioada vacantei mamei?
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns oficial.
Multumesc
Daca am inteles eu bine inseamna ca la ora actuala eu nu mai am lichidator?Deoarece a expirat timpul de 3 plus 2 ani?Un alt lichidator se poate numi doar prin instanta sau trebuie sa merg la Registru Com.pt a numi un alt lichidator?
Multumesc si va doresc numai bine.
Multumesc,pt.raspunsuri
Va multumesc pt.lamuriri,
intradevar la data cand instanta mi-a dat din oficiu un lichidator aveam ceva datorii pe care le-am platit ulterior in momentul cand am primit de la finante avertizare.Iar in momentul de fata nu mai exista nici o datorie altfel nu mi-ar fi dat certificatul fiscal cu 0.
Totusi de la ce data se calculeaza 3ani plus2 ani prelungire?Din momentul cand se incepe efectiv radierea faptica sau din momentul cand instanta a numit lichidatorul?Firma a fost deschisa in anul 2002,in anul 2003(daca tin bine minte) mi s-a dat un lichidatotr,iar de atunci au trecut 6 ani?Dupa 3 ani plus 2 ani ce se intampla?
Nu de alta dar as dori sa stiu inchisa firma sa nu mai trebuiasca sa depun la finante declaratiile si bilantul.,tinand cont ca oricum nu voi mai putea functiona vreodata.
Cam cat costa o lichidare de firma cu tot ce implica ea daca te ocupi personal ?
Dar termenul legal de la dizolvare pana la radiere in cazul in care se face de lichidator?Mai exista vreo sansa in cazul in care mi s-a dat din oficiu un lichidator sa renunt la el?Sau exista vreun ternmen in care dreptul pe care i la dat instanta lichidatorului (de a-mi lichida firma)sa inceteze?Multumesc