avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters94049

Activitate ContSters94049

multumesc pentru raspunsuri.

am sa consult regulamentul intern.
unul si altul inseamna persoana care se ocupa de actele angajatilor (intocmire, inregistrare contracte, acte aditionale, etc) si directorul departamentului in care ma aflu.

din cate informatii mi-ati dat dumneavoastra, m-am lamurit ca in cartea de munca nu s-a operat nici o schimbare si ca mai presus de toate, este ceva putred la mijloc...

acum trebuie sa vad ce voi face in continuare...

multumesc foarte mult.
actul aditional cu modificarea la 4 ore l-am semnat si am si o copie.

nu mi s-a dat nici un act aditional cu revenirea la 8 ore, desi am revenit de ceva vreme la 8 ore. plus ca semnez in fiecare zi condica pentru 8 ore de munca...

de cand sunt aici nu am semnat vreun stat de plata. nu stiu cum arata.

am intrebat-o pe colega care se ocupa de acte si mi-a spus ca nu stie si ca s-ar putea sa se fi operat auitomat schimbarea de la 4 la 8 ore, ceea ce nu mi se pare prea posibil. oricum, m-am invartit in firma de la unul la altul, dandu-mi-se raspunsuri vagi si neconcludente.
stau la serviciu 9 ore, din care 1 ora pauza de masa, pauza de masa pe care nu o iau.

din cate vad am doua solutii.

sa fumez in timpul pauzei de masa sau sa propun angajatorului sa nu-mi iau pauza de masa, dar sa mi-o esalonez pe durata programului.

este posibil asa ceva ? :-/
mie nu mi s-a dat nici un act aditional pe care sa-l semnez. asta inseamna ca nu mi s-a marit timpul de munca la 8 ore?

inseamna ca 4 luni am muncit 8 ore, cu 4 ore trecute in cartea de munca.

ce fac in cazul asta ?
sunt intr-o situatie in care nu stiu ce sa fac.

am primit un mail de la unul din directori care, si citez: "[...] va recompensam cu INTERZICEREA fumatului in timpul orelor de program . Cei care vor incalca aceasta regula vor recupera 1h /zi stand si lucrand peste programul zilnic."

are voie sa interzica fumatul in timpul orelor de program? stiam ca se poate interzice fumatul in institutie, si ca angajatorul nu ete obligat sa amenajeze un spatiu destinat fumatorilor.

in acest timp a umblat prin firma o hartie printata cu mail-ul trimis, pe care a trebuit sa semnam cum ca am luat la cunostinta acest aspect. este legal ?

din cate stiu eu, nu se poate ca din cauza fumatului sa lucrezi o ora pe zi suplimentar, pentru ca orele prestate la solicitarea angajatorului sunt ore suplimentare, iar salariatii pot fi chemati sa presteze ore suplimentare numai cu consimtamantul lor si munca suplimentara se remunereaza.

in asteptare unui raspuns...

va multumesc.
am o intrebare. in ianuarie firma a facut un act aditional cu privire la reducerea timpului de munca la jumatate (4h/zi). ulterior am revenit la 8 ore. in acest caz firma mai trebuia sa mai faca un act aditional de revenire la 8h/zi ?