avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate nimren

Activitate nimren

In cazul in care impotriva societatii SRL cu asociat unic a fost formulata o actiune in deschiderea procedurii de insolventa, pana la primul termen de judecata, asociatul unic poate cesiona partile sociale in totalitate unei alte persoane? Exista vreun impediment in acest sens dat de dosarul de insolventa?
Multumesc anticipat!
Ati putea sa-mi sugerati calea cea mai sigura si rapida de urmat pentru a recupera de la salariat masina si computerul ce i-au fost incredintate cu PV de predare primire?
Precizez ca in acest moment salariatul se afla in concediu medical si nu-i sunt necesare aceste bunuri.
Multumesc anticipat de raspuns!
Sunt de acord cu dvs. Asa am gandit si eu. Ramane insa intrebarea daca exista un fundament juridic pentru aceasta abordare?!
Multumesc!
Va multumesc mult pentru raspuns!
Insist totusi in a va cere opinia cu privire la calculul penalitatilor si pentru ziua 3, zi in care debitul a ajuns in contul creditorului?! Cunoasteti o baza legala pentru includerea sau neincluderea zilei in care se primeste plata datoriei in calculu penalitatilor?
Cu multumiri!
Daca intr-un contract sunt stipulate penalitati pentru intarzierea efectuarii unei plati, in situatia in care data scadenta este data de 1 ale lunii respective iar data intrarii banilor in contul creditorului este data de 3 ale aceleasi luni, acesta din uram poate calcula penalitati pentru o zi sau pentru doua zile de intarziere. Daca raspunsul este pentru 2 zile care sunt acestea? Data de 1 si 2 sau 2 si 3? Care este baza legala pentru includerea sau neincluderea datei scadentei si/sau datei primirii platii in calculul numarului de zile la care se vor aplica penalitatile?
Va multumesc anticipat pentru opinia voastra!!!