Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Este posibila cesiunea partilor sociale inainte de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Este posibila cesiunea partilor sociale inainte de primul termen al dosarului de insolventa?

In cazul in care impotriva societatii SRL cu asociat unic a fost formulata o actiune in deschiderea procedurii de insolventa, pana la primul termen de judecata, asociatul unic poate cesiona partile sociale in totalitate unei alte persoane? Exista vreun impediment in acest sens dat de dosarul de insolventa?
Multumesc anticipat!
Teoretic se poate face cesiunea si se poate inregistra in registrul comertului, insa tot teoretic pe parcursul dosarului de faliment aceasta cesiune poate fi anulata in instanta.
Anterior deschiderii procedurii insolventei nu exista nicio interdictie privind instrainarea, dar daca va ganditi ca in acest fel veti evita raspunderea pentru fapte petrecute in timpul administrarii exercitate de dvs, sunteti in eroare. Pe de alta parte, cel mai bine puteti supraveghea sau influenta modul in care se va derula procedura insolventei in cazul in care veti avea calitatea de asociat sau de administrator statutar al debitoarei.
Nu mai exista nici o interdictie privind instrainarea partilor sociale nici inainte nici dupa deschiderea procedurii de insolventa ( legea 277/2009 modifica L 85/2006 in acest sens) dar sfatul predecesorului meu Gabriel S este cel mai bun