Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Vanzare/cesiune parti sociale in cursul derularii ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Vanzare/cesiune parti sociale in cursul derularii procedurii insolventei?

Un asociat poate sa vanda/cesioneze partile sociale pe care le detine intr-un SRL aflat in insolventa, catre un alt asociat al aceleiasi firme. Exista impedimente legale impuse de declansarea procedurii insolventei?
Prin legea 277/2009 s-au modificat prevederile Legii 85/2006 ca urmare acest lucru este posibil.
Dpdv legal este posibil dar dpdv practic nu vad care ar fi avantajul deoarece o eventuala cerere intemeiata pe art 138 din lege se va indrepta impotriva administratorilor