Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cesionare srl cu active si pasive urgent
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cesionare srl cu active si pasive urgent

am cesionat srl cu active si pasive in anul 2007 dar srl avea datori la buget in care lege intru trebiue sa le platesc eu sau cel care a preluat firma ?
Astfel de prevederi sunt stipulate in legea nr. 85 din 2006 privind procedura insolventei.
cel care a preluat firma daca nu se pune problema cesionarii partilor sociale tocmai pentru eludarea achitarii datoriilor catre bugetul de stat
ciuruburu a scris:

cel care a preluat firma daca nu se pune problema cesionarii partilor sociale tocmai pentru eludarea achitarii datoriilor catre bugetul de stat

Nu se poate ca fostul asociat sa creez datoriile la bugetul de stat, sa isi realizeze implicit prin aceasta niste avantaje necuvenite, isi cesioneza partile sociale unei persoane si sta linistit, fara grija raspunderii ... A se vedea art. 80, 81, 138 din legea citata.
Lucian Huzum, Consilier juridic
pai astai problema cesiunea s-a facut cu active si pasive si eu stiu ca dupa 2007 s-a modificat legea ,adica ca raspunderea pt datorii o are fostul administrator dar nu stiu exact carei legea
lucian huzum a scris:

Nu se poate ca fostul asociat sa creez datoriile la bugetul de stat, sa isi realizeze implicit prin aceasta niste avantaje necuvenite, isi cesioneza partile sociale unei persoane si sta linistit, fara grija raspunderii ... A se vedea art. 80, 81, 138 din legea citata.

Poti sa ai datorii la stat si totusi activele societatii ai carei parti sociale le cesionezi sa fie acoperitoare ca valaore. In acest caz cel care devine noul asociat, este de acord ( prin simpla cesiune ) sa achite datoriile restante. In fapt in momentul in care devii asociat preiei atat activul cat si pasivul societatii. In cazul in care se dovedeste ca fostul adminsitrator, cu intentie, a svarsit vreuna din faptele enumerate la art. 138 din Lg 85 /2006, atunci se poate angaja raspunderea fostului adm. DAR pentru aceasta trebuie demarata procedura de insolventa. DECI exista cazuri in care fostul administrator poate sa "stea linistit fara grija raspunderii" si anume atunci cand datoriile au fost facute fara a incalca legile in vigaore. (pot, de exemplu sa vand marfurile si sa nu imi plateasca clientul, astfel ca nu am bani sa achit datoriile la stat, datorii fata de furnizori etc.) In acest caz, noul asociat , dupa revigorarea societatii va achita datoriile restante
ciuruburu, utilizator