avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate mauraA

Activitate mauraA

Locuiesc intr o curte cu Mai multi locatari, familii. Locuintele sunt proprietarul primariei , Mai Putin a mea si a Inca unui locatar care am cumparat locuinta cu legea 112. Eu locuiesc Ultima in curte si as Dori sa ies din indiviziune sa cumpar si terenul din curte. CE ar trebui sa fac, Mai ales CA este vorba de primariei.



Discuție gaze naturale
Intentionez sa-mi trag gaze naturale in locuinta ( casa, nu bloc) pentru incalzire, bucatarie etc.
Singura posibilitate ar fi de la un vecin care desi sta perete in perete cu mine are alta adresa iar conducta de gaze ar trebui sa traverseze proprietatea lui chiar la hotar. Am acordul vecinului dar cu toate acestea nu pot sa fac lucrarea ca cica e ilegal. Care ar fi solutia ?
Detin un magazin de bijuterii din argint .M-am confruntat cu diversi clienti care au venit sa returneze o bijuterie dupa mai mult de 14 zile fara sa fie defecta si fara nici un motiv . Ceea ce este suparator este faptul ca poate fi o bijuterie scumpa si pretentia lor este sa le dai banii inapoi nu sa schimbe bijuteria cu alt produs ceea ce ar fi cat de cat rezonabil. De aceea as dori sa stiu cu siguranta temeiul legal prin care as putea sa refuz returnarea banilor si sa pot afisa cumva acest lucru.
Va multumesc
Răspuns la discuția demolare fara autorizatie
ei zic ca asta este problema , dar trebuie sa existe o rezolvare, numai ca aceasta institutie numita Primarie este asa de rigida ca zici ca e o placa de beton. Mi se pare ca am intrat intr-un labirint si nu pot sa ies. Trebuie sa existe o schema sau un drum pe care sa-l urmez sa pot sa rezolv ecuatia.
Ei nu vor sa sa se rezolve, nu cred ca sunt singura care a facut asa ceva. Trebuie sa existe un precedent, dar fiind ceva nou pt mine nu stiu ce replici sa le dau, nu stiu unde sa ma adresez iar ei ma trimit de la nord la sud si tot asa, pendulez. De aceea daca stiti pasii pe care trebuie sa-i fac va rog din suflet sa mii aratati si sa ma sfatuiti ce sa fac ca am ajuns cu nervii la pamant.
Răspuns la discuția demolare fara autorizatie
da, constructia noua a inglobat suprafata de 2.20 mp a marchizei si a vestibulului
Detin cu contract de inchiriere o locuinta de la primarie compusa din 2 camere bucatarie. La intrarea in locuinta am "construit" din "pefele" o marchiza de 2.20mp si un vestibul de 1 mp care au fost incluse in contractul de inchiriere.. Acestea nu au fost ridicate cu autorizatie de constructie sau alta aprobare. Aceasta se intampla prin 1968. Intre timp acestea s-au deteriorat pana la autodemolare. Eu nu am anuntat Primaria. Intre timp am construit, legal de data aceasta , tot in fata casei dar pe o suprafata diferita , 34.25 mp, o extindere a locuintei care cuprinde o baie, un hol, o bucatarie si o debara. Intre timp am obtinut si aprobarea primariei de cumparare a locuintei ce o detin cu contract de inchiriere. Pentru a finaliza cumpararea trebuie sa actualizez contractul de inchiriere adica Primaria sa radieze marchiza si vestibulul care nu mai exista.Acest lucru pare imposibil de facut, ma chinui cu plimbarile prin primarie de peste un an si nu pot rezolva acest lucru.Nimeni nu-mi spune ce sa fac concret, ba mai mult mi-au spus ca nu stiu ce pot sa fac. Mie mi se pare total absurd mai ales ca eu cer doar sa stiu drumul pe care trebuie sa-l parcurg pentru rezolvarea problemei.