Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Locuiesc intr o curte cu Mai multi locatari, familii. Locuintele sunt proprietarul primariei , Mai Putin a mea si a Inca unui locatar care am cumparat locuinta cu legea 112. Eu locuiesc Ultima in curte si as Dori sa ies din indiviziune sa cumpar si terenul din curte. CE ar trebui sa fac, Mai ales CA este vorba de primariei.

Solicitați proprietarilor ieșirea din indiviziune printr-o notificare.Nu răspund, acțiune la instanța. Costurile pt.taxa timbru sunt de 3%din valoare,plus ca veți plăti și o expertiza care poate costa 2000.lei.Cei cu venituri mici (400 respectiv. 600 lei) pot cere scutire/eșalonare taxa timbru.