avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate maryl_328

Activitate maryl_328

In articol se specifica ca masura este valabilă pentru activitatea desfasurata de după 1 aprilie 2001.
Va mulțumesc
Pot beneficia de reducere de pensionare, avand in vedere ca am lucrat 4 ani in conditii deosebite (grupa a doua) inainte de 1 aprilie 2001??? Conform vechii legi aveam nevoie de minim 6 ani lucrati pentru a beneficia de aceasta reducere. Legea 215/2019, din 14 noiembrie 2019 specifica ca este nevoie de minim un an lucrat, dar dupa 2001.
Va rog, eu in ce calcule intru si daca mai beneciez de vreo reducere?
Mulțumesc
Discuție cerere divort
Daca am inaintat cerere de divort la starea civila si mi-o retrag mai trebuie sa platesc taxa de 500 de lei?

Discuție cartea de munca
este legal sa ai 2 joburi unul cu norma intreaga si celalalt cu jumatate de norma ambele cu carte de munca?
Si cum trebuie sa procedez, unde trebuie sa ma duc?
Multumesc pentru rabdare
se poate da decizia irevocabila daca una dintre parti lipseste, nu trebuia amanat?
Am avut proces civil cu Petrom pentru acordarea contravalorii cotei de gaze,am castigat la tribunal, dupa care Petrom a facut recurs la Curtea de Apel. Avocata noastra nu s-a prezentat la proces ( fiind si ea m......). Curtea de Apel a admis recursul si solutionarea este irevocabila.
Tin sa amintesc ca alte dosare care se judecau tot pt drepturi banesti (acordarea cotei de gaze) in urma cu o saptamana au castigat.
Cum pot contesta?
am 66 ani si am trait in concubinaj 30 ani cu un domn care in 2008 a decedat ,in urma concubinajului a rezultat un copil care acum este major,defunctul nu a lasat nici un act de mostenire la nimeni,ce drepturi am eu.Eu nu am lucrat niciodata dar pot dovedi cu martori ca am muncit in gospodarie si am adus bunuri materiale