Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de reducere in conditii deosebite ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de reducere in conditii deosebite (grupa a doua) inainte de 1 aprilie 2001???

Pot beneficia de reducere de pensionare, avand in vedere ca am lucrat 4 ani in conditii deosebite (grupa a doua) inainte de 1 aprilie 2001??? Conform vechii legi aveam nevoie de minim 6 ani lucrati pentru a beneficia de aceasta reducere. Legea 215/2019, din 14 noiembrie 2019 specifica ca este nevoie de minim un an lucrat, dar dupa 2001.
Va rog, eu in ce calcule intru si daca mai beneciez de vreo reducere?
Mulțumesc
Daca va pensionati dupa 17.11.2019 puteti beneficia de prevederile Legii nr. 215/ 2019 inclusiv pentru perioada lucrata anterior o1.04.2001.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_528...
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
In articol se specifica ca masura este valabilă pentru activitatea desfasurata de după 1 aprilie 2001.
Va mulțumesc
Gasiti legea aici: [ link extern ]
Tabelul din lege se refera la toata perioada lucrata in conditii deosebite fara a se preciza - numai dupa 01.01.2001.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca