avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1760 soluții astăzi
Forum Activitate veselie

Activitate veselie

Răspuns la discuția Calomnie pe siturile online.
buna ziua! am aceeasi problema ca utilizatorul de mai sus si anume: am fost calomniat cu tot felul de cuvinte jignitoare pe un forum chiar printr-un articol semnat de administrator. ulterior, alti cativa utilizatori anonimi, au continuat cu atacuri la persoana neadevarate si pline de cuvinte urate, chiar vulgare. am vreo posibilitate de a-l obliga pe administratorul site-ului sa stearga acel articol defaimator si comentariile? ma deranjeaza foarte mult acest fapt pentru ca daca dau o cautare pe google a numelui meu, apare imediat acel articol. multumesc si astept ajutorul dv.
Va rog sa-mi spuneti care este baza legala pentru promotia 2+1 gratis (cumperi 3 produse si platesti doar 2). Din cauza vanzarilor foarte scazute, suntem nevoiti, pt. a evita falimentul, sa facem promotii dar, din ce am mai citit pe net, nu am reusit sa intelegem daca e legala sau nu promotia mai sus amintita si in ce baza s-ar putea face pentru a nu avea probleme cu garda financiara. M-am uitat prin vitrinele magazinelor din mall-uri dar, chiar daca sunt promotii, nu scrie nicaieri baza legala. Va multumesc anticipat!
va rog sa ma ajutati cu un sfat:
- am 2 angajati cu jumatate de norma ca vanzatori. contractul de munca este incheiat pe 6 luni incepand cu 1 dec 2010. cum as putea desface contractul de munca unui lucrator, inainte de data limita din contract, fara a avea probleme? mentionez ca angajatii sunt pensionari de stat (unul la limita de varsta iar celalalt pe caz de boala).
motivele sunt mai multe (incasari foarte mici, angajatul nu corespunde postului pe care-l ocupa din punct de vedere al comportamentului.....). va multumesc anticipat pentru indrumari!
Răspuns la discuția incompatibilitate
public
va rog sa-mi dati un sfat - daca ocup o functie de conducere este legal ca sora mea geamana sa-mi fie direct subordonata?
va multumesc pentru ajutor!