avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate sorynel2002

Activitate sorynel2002

Am famile, locuiesc cu mama. Ai mei sunt divortati. Tatal meu (cu care nu tin legatura de peste 14 ani) sufera de dementa alcoolica si Alzheimer. Are o pensie "bunicica" si o garsoniera proprietate personala. Fratele lui vrea sa-l interneze intr-un azil ....sau sa ma ocup eu de el cum stiu, ca " si asa sunt obligat de lege" . Distanta dintre domiciliul meu si al lui este de cca 500km. In ce mod pot fi eu obligat sa am grija de el in conditiile in care are un venit si o proprietate. Lasand la o parte relatia "stransa" dintre noi ...
Astept un raspuns pe cat se poate de avizat , multumesc !
Am si eu un peridoc adus din Franta, din cate se vede este facut artizanal, a fost adus cu o masina cu numere de Franta, cu acelasi numar ca si masina. Nu are nicio serie pe nicaieri stantata, aplicata sau certificat de inmatriculare. Se poate inmatricula cumva? Pe primarie macar, nu ma intereseaza sa ies din judet....ci doar sa-mi las barca la apa din curte pana la apa(dar trebuie sa circul cativa km si pe DJ). Sper sa ma lamureasca cineva ca pe tot internetul nu gasesti niciun raspuns clar la problema asta si observ ca nu sunt primul in situatia asta- nu VREAU sa cred ca in tara asta nu se poate rezolva intr-un fel si voi fi nevoit sa duc peridocul la fier vechi si sa dau 1000 Euro pe unul NOU MADE IN ROMANIA !!!!
Va salut! Nu stiu daca incadrez problema bine in categorie dar va rog sa ne ajutati cu un raspuns ! Avem in scara, la etajul 2 , o vecina cu "ceva "probleme psihice..ia tratament de la psihiatrie si consuma excesiv bauturi alcoolice. Suntem dispusi sa semnam (absolut toti vecinii) orice document legal prin care sa ne "lipseasca" cineva de dansa. Avem copii mici care nu mai merg la culcare "ca tipa vecina"...i-am adus la disperare si nu suntem obligati nici noi parintii si nici ei micutii sa ne culcam seara in amenintari cu cutite, scandal, zgomote puternice, injurii de tot neamul si asta Z I L N I C-de aproximativ 5 ani!!! De vreo 3 ani s-a intensificat fenomenul. Sesizarile la Politie nu au avut NICIUN reziltat "Doamna este luata in evidenta ca avand probleme psihice si noi nu avem ce face in sensul acesta-incercati sa n-o luati in seama"-este raspunsul cel mai COMPETENT. Sincer va spun, in numele tuturor vecinilor ca NU SE MAI POATE !!! Sunt prieteni cu sectoristul si nu primesc macar o amenda..absolut nimic. Trebuie sa fie ceva in legislatie de care sa ne agatam si sa rezolvam aceasta problema LEGAL- de vorba buna nu se poate. Astept (in numele tuturor vecinilor) un raspuns, o trimitere catre o lege...orice considerati de ajutor.
Va multumesc .