Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu mai suportam un vecin !!! Ce este de facut?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu mai suportam un vecin !!! Ce este de facut?

Va salut! Nu stiu daca incadrez problema bine in categorie dar va rog sa ne ajutati cu un raspuns ! Avem in scara, la etajul 2 , o vecina cu "ceva "probleme psihice..ia tratament de la psihiatrie si consuma excesiv bauturi alcoolice. Suntem dispusi sa semnam (absolut toti vecinii) orice document legal prin care sa ne "lipseasca" cineva de dansa. Avem copii mici care nu mai merg la culcare "ca tipa vecina"...i-am adus la disperare si nu suntem obligati nici noi parintii si nici ei micutii sa ne culcam seara in amenintari cu cutite, scandal, zgomote puternice, injurii de tot neamul si asta Z I L N I C-de aproximativ 5 ani!!! De vreo 3 ani s-a intensificat fenomenul. Sesizarile la Politie nu au avut NICIUN reziltat "Doamna este luata in evidenta ca avand probleme psihice si noi nu avem ce face in sensul acesta-incercati sa n-o luati in seama"-este raspunsul cel mai COMPETENT. Sincer va spun, in numele tuturor vecinilor ca NU SE MAI POATE !!! Sunt prieteni cu sectoristul si nu primesc macar o amenda..absolut nimic. Trebuie sa fie ceva in legislatie de care sa ne agatam si sa rezolvam aceasta problema LEGAL- de vorba buna nu se poate. Astept (in numele tuturor vecinilor) un raspuns, o trimitere catre o lege...orice considerati de ajutor.
Va multumesc .
Daca la nivelul politiei de proxinitate nu obtineti solutie favorabila,revine dreptul reprezentantului legal al asociatiei de proprietari sa sesizeze oficial conducerea unitatii de politie sau inspectoratul local in vederea constatarii aspectelor mentionate de dvs,eventual aplicarea de sanctiuni
In raport de situatia concreta,respectiv "probleme psihice in tratament la psihiatrie"
eventualele sanctiuni,nu vor conduce automat la schimbarea comportamentului persoanei
Incecati prin reprezentantul legal al asociatiei de proprietari contactrea rudelor persoanei care creaza probleme in vederea analizarii posibilitatilor internarii acesteia in unitate specializata
Proprietarii,asociatia de proprietari in astfel de cazuri,destul de frecvente in cadrul asociatiilor de proprietari trebuie sa desfasoare demersuri inclusiv la serviciul specializat din primarie de protectie si asistenta sociala,dar si aici este necesar acordul apartinatorilor persoanei
Am avut situatie similara cu persoana care suferind de afectiuni psihice ,nu avea tendinte de "amenintari cu cutite,scandal,zgomote puternice,injurii de tot neamul",in schimb punea in pericol intreg imobilul prin manifestarile piromane - dand foc de mai multe ori in special de sarbatori atat la apartamentul proprietate cat si la partile comune din imobil
Apartinatorii desi au aratat interes pentru internare ,nu au fost de acord cu asumarea raspunderii internarii in unitate specializata si abia dupa un eveniment cu consecinte si prejudicii la mai multe apartamente,dupa 4-5 ani de evenimente ,politia a dispus implicarea servicului de protectie sociala din primarie,care in raport de pericolul permanent a dispus internarea