avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate SimonaCR

Activitate SimonaCR

Buna ziua,

Stiu ca s-a modificat legislatia si acum este permis sa efectuam concediul de odihna ramas neefectuat in termen de 18 luni.

Cu toate acestea, este legal sa existe un regulament intern (ramas ne-updatat din 2013) care sa precizeze:
"Toti angajatii XXXX S.R.L. au dreptul la concediu
de odihna platit, cu obligatia de a-l efectua integral in anul in care se acorda. ""
Pt ca vanzatorul este "obligat" sa primeasca banii in cont!
Daca i-as primi cash nu ar fi absolut nicio problema. Eu la randul meu trebuie sa-i scot sa cumpar alt apartament, nu-i tin pt nicio dobanda. Mi se pare absolut normal ca pretul pe care eu l-am cerut pt garsoniera sa-l si primesc in mana. Nu virtual intr-un cont din care mi se va retine x%.
mirela741 a scris:

Cheltuielile vanzarii sunt in sarcina cumparatorului... deci si acest comision de retragerea ar fi tot in sarcina lui....


Aveti idee cat dureaza obtinera unui credit ipotecar prin CEC?
"ar fi" :(
mirela741 a scris:

Orice contract, amtecontract, aditional are la baza intelegerea partilor. Dvs trebuie sa discutati cu acesta si sa vedeti care este opinia dansului. Partile pot stipula in contract de comun caord si in limitele legii cum doresc. Dvs nu incalcati nicio lege cu acesta clauza, ea poate fi inserata in contract, insa cu acordul celeilalte parti.


Si daca el nu va dori?
Multumesc
Vreau sa stiu daca din punct de vedere legal am dreptul sa cer aceasta clauza.

Cumparatorul poate sa-mi spuna "nu este scris in antecontract de comision deci nu scriu nici in contractul definitiv" ?
Buna ziua
Voi vinde o garsoniera iar cumparatorul va face un credit ipotecar. Banii vor fi livrati de catre banca intr-un cont.
In antecontract nu este insa specificat de comisionul de retragere al banilor.
As dori sa stiu daca pot face un act aditional prin care sa se precizeze ca nu doresc ca banca sa-mi retina MIE (ca vanzator) comisionul de retragere ci acesta sa-mi fie dat fie cash de catre cumparator fie adaugat suplimentar la banii creditului.
Buna-seara,
Daca am contract nedterminat cu perioada de proba de 90 zile, pot sa-mi depun demisia?
Trebuie sa stau in preaviz 15 zile?
in preaviz se va lucra 8ore/zi sau mai putin?

Multumesc
Buna-ziua,
Din octombrie sunt in somaj iar la inceputul lui noiembrie am semnat un contract de conventie civila cu un angajator. (pentru 2 ore/zi)
Mai pot beneficia de somaj avand in vedere ca venitul pe care-l realizez este infim?

Trebuie declarata aceasta conventie pt ca angajatorul a spus ca n-o va inregistra la ITM?!
Buna-seara,
Avem o casa la tzara in care nu locuim (este incuiata, etc) si asupra careia avem doar act de mostenire (renuntare la mostenire din partea celorlalti mostenitori).
Problema este ca acum fostii mostenitori (dupa ce au renuntat la mostenire) vin la casa aceea cand isi doresc ei..ba mai mult au spart chiar si lacatele.
Se poate face ceva in acest sens (plangere ceva) pt ca pe cale amiabila nu se poate deloc.
Daca da, cum..unde..care-s conditiile.