avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violare proprietate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violare proprietate

Buna-seara,
Avem o casa la tzara in care nu locuim (este incuiata, etc) si asupra careia avem doar act de mostenire (renuntare la mostenire din partea celorlalti mostenitori).
Problema este ca acum fostii mostenitori (dupa ce au renuntat la mostenire) vin la casa aceea cand isi doresc ei..ba mai mult au spart chiar si lacatele.
Se poate face ceva in acest sens (plangere ceva) pt ca pe cale amiabila nu se poate deloc.
Daca da, cum..unde..care-s conditiile.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Septembrie 2010
SimonaCR, utilizator
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:10, 16 Septembrie 2010
Da, se poate face plangere penala.
puteti sa le faceti plangere penala pt violare de domiciliu.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, se poate face plangere penala.


In cazul in care puteti dovedi cu probe(acte,martori,alte mijloace de proba acceptate de lege)cele relatate puteti formula plangere penala pentru violare de domiciliu.
Daca s-a intrat in casa si v-au fost sutrase obiecte,formulati plangere penala pentru furt,daca puteti dovedi aceasta.
La viitoarea patrundere anuntati politia competenta sa constate cele petrecute si formulati plangere penala in sensul aratat
Plangerea penala se poate depune.
Faptul ca vor exista sau nu probe nu insemana ca fapta nu exista in conditiile in care exista urme de efractie.
Fiind vorba de o intrare prin efractie fapta este mai grava.
Exista situatii in care desi exista banuieli puternice cu privire la persoana faptuitoare totusi nu exista probe.
In conditiile in care persoanele vor recunoaste cu ocazia audierii in fata organului de urmarire penala ca au spart lacatul si au intrat in curte acestea vor fi puse sub invinuire.
Daca personele nu recunosc dar exista martori persoanele tot vor fi puse sub invinuire.
Se pot audia pentru coroborarea probelor si rudele persoanelor care au intrat prin efractie, caz in care, probele in acuzare vor fi neindoielnice in situatia in care acestea vor da declaratie.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Plangerea penala se poate depune.
Faptul ca vor exista sau nu probe nu insemana ca fapta nu exista in conditiile in care exista urme de efractie.
Fiind vorba de o intrare prin efractie fapta este mai grava.
Exista situatii in care desi exista banuieli puternice cu privire la persoana faptuitoare totusi nu exista probe.
In conditiile in care persoanele vor recunoaste cu ocazia audierii in fata organului de urmarire penala ca au spart lacatul si au intrat in curte acestea vor fi puse sub invinuire.
Daca personele nu recunosc dar exista martori persoanele tot vor fi puse sub invinuire.
Se pot audia pentru coroborarea probelor si rudele persoanelor care au intrat prin efractie, caz in care, probele in acuzare vor fi neindoielnice in situatia in care acestea vor da declaratie.


In principiu de acord,dar totusi este destul de problematic ca persoanele in cauza sa se autoincrimineze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incalcarea domeniului privat bloomkira bloomkira buna ziua! Locuiesc in casa mamei mele pt ca aceasta nu este in tara si acolo am si domiciliul,problema este ca in timp ce eu eram la un examen o persoana a ... (vezi toată discuția)
Ce pot sa fac? utilizatorulx utilizatorulx Sunt intr-un proces de partaj cu fratii mei dupa moartea parintilor. Eu locuiesc in casa parintilor de peste 10 ani. Astazi cand am ajuns acasa am gasit usa ... (vezi toată discuția)
Violare de domiciliu florina_buica florina_buica ce pedeapsa primeste fostul sot,daca intra in locuinta de unde i-a fost stearsa rezidenza(adresa),prin evacuare,avand hotarare judecatoreasca..casa e pe numele ... (vezi toată discuția)