avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate P Gabriela

Activitate P Gabriela

Multumesc de raspunsuri. Se pare ca o sa am de facut multe drumuri pana aflu ce se intampla.
Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema. In 2008 pana in 2010 am fost trecut ca asociat la o firma posibil PFA sau AF ( inca nu am primit un document care sa ma clarifice ce tip de firma este) fara ca eu sa am cunostinta. Anul acesta am primit de la CAS instiintare si titlu executoriu, ca am datorie pentru veniturile realizate in acea perioada.
Cum pot dovedi ca eu nu am semnat nici un act prin care imi dau acordul sa fiu asociat la acea firma?
Ce pasi ar trebui sa urmez?
Buna ziua,

Am o problema cu titlul de proprietate, deoarece titularul are numele gresit trecut pe acesta.
Ce formalitati ar trebui sa fac pentru a putea remedia aceasta greseala?
La termenul la care este comunicata amenda nu am primit citatia.
Va multumes pentru raspunsuri. Insa este o problema, nu stiu ce acte doveditoatre as putea sa depun. Singura dovada este ca citatia primita la termenul neprezentarii, acum m-am lamurit mai bine, nu a ajuns la mine, cu toate ca e obligatoriu sa semnez pentru ea. Amenda este pentru acel termen, in care nici macar nu a ajuns la mine citatia. Si ar mai fi inca ceva, pe citatie este numele nu este scris ca in buletin, acesta avand o litera in plus.
Am o problema destul de deranjanta, [pentru ca sunt citat ca martor intr-un proces . Eu nu eram acasa , iar fiica mea a luat citatia, iar eu nu m-am prezentat la proces pentru ca nu nu eram in judet. din cauza neprezentarii la acel termen am primit acasa o amenda de 300lei pentru neprezentare. Ce pot sa fac in aceasta situatie, unde pot contesta aceasta decizie? Pe hartia primita de la judecatorie scrie ca exista drept de scutire sau reducere a amenzii in termen de 10 zile de la comunicare, insa nu stiu unde pot face aceasta "comunicare"...