avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate alistef

Activitate alistef

Sunt casatorita de un an si jumatare, din casatorie rezultand un copil de 6 luni. As vrea sa divortez deoarece convietuirea alaturi de sotul meu a devenit imposibila. In prezent beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului in varsta de pana la doi ani. Parintii mi-au oferit posibilitatea sa locuiesc impreuna cu ei la tarain conditii nu tocmai bune. In conditiile in care sotul meu dispune de o situatie materiala foarte buna (apartament in centrul orasului, masina, un loc de munca destul de bine platit) are sansa de a obtine custodia copilului pe motivul ca eu nu ii pot asigura conditii optime de crestere. Mentionez ca sotul meu a obtinut custodia fiicei lui in varsta de 8 ani dintr-o casatorie anterioara, invocand acest motiv.
Discuție divort
Dupa cat timp de la incheierea unei casatorii se poate cere desfacerea acesteia?.
Avem doar 8 luni de casnicie si o fetita de 3 saptamani. Daca parasesc domiciliul conjugal impreuna cu fetita (deoarece convietuirea in comun cu sotul meu a devenit imposibila) ce sanse am ca aceasta sa mi se incredinteze mie. In prezent, ca venituri am indemnizatia de crestere a copilului pana la doi ani si pot locui in apartamentul parintilor mei.
Răspuns la discuția Ajutoooor!
Este adevarat ca banii sunt virati de CAS. Dar sunt convinsa ca nu o sa-mi plateasca imediat . O sa-i foloseasca pentru alte plati asa cum face si in prezent cu salariile. O sa se scuze politicos ca a avut nevoie de ei si ca o sa mi dea cat de repede poate.
Discuție Ajutoooor!
Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc peste 2 luni. Firma la care lucrez plateste salariile pe bucati (azi un milion, peste o saptamana inca 2...). Ce fac atunci cand trebuie sa-mi ridic lunar indemnizatia pentru cresterea copilului? Zeci de telefoane , drumuri facute poate degeaba la firma care este undeva in afara orasului... Ingrozitor!. Ce ma sfatuiti sa fac? Mai este cineva intr-o astfel de situatie? Nu vreau sa umblu prin tribunale si nici sa " ma pun rau" cu patronul. Care credeti ca este solutia?