avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate Andra19

Activitate Andra19

Buna ziua!
Am o intrebare...
O verisoara de-a mea este plecata in strainatate (Germania) la munca, in agricultura. Acum a trimis un chestionar, si anume "Chestionar pentru constatarea obligativitatii de asigurare/eliberarii de asigurare a muncitorilor sezonieri romani", despre care spune ca ii trebuie aplicat o stampila, a unei firme. Ce mi se pare mie ciudat este faptul ca spune ca orice stampila, de la orice firma, este buna, deoarece au mai facut asta si niste prieteni de-ai ei, care au fost plecati in anii trecuti. Pe acest chestionar sunt bifate urmatoarele:
- nu este in concediu platit pe timpul muncii in strainatate
- nu este in concediu neplatit
- este invoita din alte motive: reducere de personal
Mentionez ca ea aici, in Romania, este in concediu de maternitate.
Intrebarea mea este: poate fi aplicata o stampila de la orice firma, asa cum a spus ea? Si daca da, ce prejudicii poate avea firma care aplica acea stampila? Pentru ca nu inteleg la ce anume se refera acest chestionar. Obliga firma respectiva la anumite cheltuieli?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
As avea o intrebare. Prin curtea unui prieten trece un parau. Din cate am inteles, ar putea cere anumite despagubiri primariei, nu stiu daca il poate chiar muta, pt ca il incurca in anumite planuri pe care le are (ar vrea sa construiasca ceva).
Totusi, nu am gasit nimic de genul asta in legislatie, dar poate nu am stiut unde sa caut.
Ar mai fi de precizat ca problema cu el este de obicei iarna, sau in perioadele in care ploua excesiv, el fiind foarte ingust (aproximativ 20-30 cm). Are o lungime pe proprietatea prietenului meu de aprox. 60 m.
Ma puteti lamuri, va rog?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua!
Am si eu cateva nelamuriri, nu stiu exact cum si in ce conditii se aplica legea, sau daca se va aplica in cazul meu.

Am lucrat la o gogoserie pe postul de lucrator comercial.
Programul dupa care lucram era de 12h/zi cu 24h libere, pe cand in contract era de 8h/zi, 40h/sapt, iar in fisa postului ceva de genul: Lu-Ma 14-22, Mi 18-22, Jo-Vi 14-22, Du 10-14, cu pauza de masa. (Nu stiu daca datele astea au sau nu relevanta, si imi cer scuze daca nu au, dar as vrea sa ma explic cat mai bine.)
Am fost inscrisa de catre angajator la un curs de igiena pe care l-a platit el, dar pe care nu l-am facut, pt. ca nu a inceput inca. Am lucrat din 24.05 si in 20.06 am fost trimisa acasa (concediata), pe motiv ca nu am facut aluatul corect (precizez ca dupa ce l-am facut, seful meu care trebuia sa lucreze in tura cu mine, a mai turnat faina in el, ceea ce l-a stricat).
La angajare, am stabilit ca daca voi pleca mai repede de 2 luni de la ei, imi vor retine din salariu contravaloarea cursului de igiena si a analizelor medicale, dar acest lucru nu era stipulat in contract. Din moment ce nu am plecat eu din proprie initiativa, nu am facut cursul, si nici ei nu au pierdut banii pt. ca s-a inscris o alta colega in locul meu, de ce ar trebui sa suport eu plata cursului?
Ieri era ziua de plata si mi-am sunat fostul sef sa discutam de salariu. Nu mi-a raspuns el, am discutat cu prietena acestuia care, desi i-am explicat clar ca nu eu am plecat de la ei, nu am facut cursul si nu mi se pare corect sa platesc pentru el, sustinea sus si tare ca asta ne-a fost intelegerea.
Azi am fost la ITM, de unde m-au trimis inca o data sa discut cu seful. Acesta nu a mai vrut sa-mi dea nici macar diferenta de bani (fara curs si analize) si mi-a spus ca am discutat foarte clar cu prietena lui. M-am intors la ITM si mi s-a spus sa ma duc inca o data la el in data de 15.06, pe motiv ca atunci s-ar plati salariul conform contractului. Daca nu o sa-mi dea banii nici atunci, au spus sa ma intorc la ei sa fac o sesizare. Mentionez ca nu mi-a fost desfacut contractul de munca.
Acum, marea problema! Dupa mine, a mai fost concediata o colega pe motivul ca nu vroiau sa-i acorde concediul medical. A sunat si ea sa intrebe de bani si i s-a spus sa nu se alieze cu mine si sa mearga la ITM pt. ca o sa avem o surpriza: cel mai bun prieten al lui lucreaza acolo!
Ce as putea face in acest caz?
Din cate stiu, conform Codului Muncii, art. 190 alin. 2: “Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesională, asigurată în condiţiile alin. (1), se suportă de către angajatori.”.
In concluzie: am fost concediata fara un motiv intemeiat, fara preaviz; lucram 12h, singura pe tura, ca seful care trebuia sa stea cu mine era mai tot timpul plecat; nu ma lasa sa dau bon clientilor (inregistram pe casa, dar nu il scoteam pe motiv ca “se termina rola de hartie”), in cazul unei amenzi pt. asta aveau pretentia sa impartim amenda; produsele de dezinfectat nu le puteam folosi ca erau “scumpe”, dar daca luam amenda de la SANEPID tot vina noastra era; pauza de masa la program de 12h ne acordau 30 min; fluturasul pe luna mai nu l-am vazut.
Dupa toate astea, tot el are castig de cauza? Nu vreau cu nici un leu mai mult decat banii pt. care am lucrat, si anume 364,5 lei.
Va rog sa va lamuriti si pe mine, ce as putea face in situatia asta, in cazul in care si in data de 15 vor refuza sa-mi dea banii! Daca intr-adevar nu rezolv nimic la ITM, ce alta solutie mi-ar ramane?
Va multumesc anticipat!