avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate circotasa

Activitate circotasa

Răspuns la discuția spor de vechime in munca in 2011
Am inteles ... deci mai trebuie sa astept un pic :(

Multumesc mult de lamuriri !
Cu stima,
Răspuns la discuția spor de vechime in munca in 2011
2000-2001 si 2004-2005 , nu chiar 2 ani , m-am reintors mai repede la serviciu , dar in perioada mentionata , sfarsit de an si inceput de an :)
Răspuns la discuția spor de vechime in munca in 2011
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Am uitat sa intreb daca perioada cat am fost in concediu pentru ingrijirea copilului se scade din cei 20 de ani si abia dupa aceea se acorda gradatia 5 ?

Cu stima,
Răspuns la discuția spor de vechime in munca in 2011
Buna seara !

Va rog sa-mi spuneti daca mai sunt valabile aceste sporuri. Mentionez ca lucrez la o institutie publica (bugetar), dar nu functionar public.
La 1 octombrie 2013 am implinit 20 ani de munca si vroiam sa stiu daca mi se acorda procent in plus la salar, dupa noua grila de salarizare.
Va multumesc !
Cu stima,
Buna ziua !
Doresc sa infiintez un SRL pe clinica privata avand codurile CAEN 8621,8622 si 8623.
Intrebarera mea este daca asociatul si | sau administratorul trebuie sa fie medic si sa prezinte diploma la registrul comertului in momentul inregistrarii societatii ?
Daca DA , va rog sa-mi spuneti temeiul legal ?

Cu stima,
circotasa
Mentionez si eu inca o data faptul ca strada respectiva este retrasa , probabil trece 1 masina la jumatate de ora sau poate 1 ora si copilul meu nu a luat piatra de jos si a aruncat-o INTENTIONAT in acea masina. Era o joaca intre copii, care poate arunca mai departe cu pietricele. Mai mult, pe strada respectiva e plin de pietricele si putea sari de jos pietricica in masina sa o zgarie sau sa-i crape vreun geam. Vorbesc aici despre acele mici pietricele care se pun pe strazile mai putin sau deloc asfaltate, nicidecum de pietre sau bolovani. Sper ca am fost bine inteleasa. Ma repet , masina a trecut pe langa copii, ghinionul masinii sau al copilului meu ca tocmai atunci a fost randul lui sa arunce cu pietricica si asta e .... reactia acelei doamne e de condamnat ... daca nu se simtea vinovata venea sa-mi spuna ce si cum s-a intamplat nu incerca sa plece ... noroc ca am iesit repede afara din magazin ca altfel nici numarul de la masina nu reuseam sa-l notez ...
La despagubire nici nu m-am gandit macar ... e vorba doar de faptul ca aceea femeie pe viitor sa nu mai aiba curajul sa mai ridice nici macar un deget asupra vreunui copil ... eu asta vroiam sa atrag atentia, nicidecum despre bani ...

Stiu ca daca fac plangere penala se poate prelungi foarte mult un proces in instanta , sunt constienta de acest lucru , dar nu mi se pare corect sa las acea femeie, mai bine spus pe fiica ei nepedepsita. Nu pot accepta faptul ca in ziua de azi oricine poate veni sa-ti faca orice si sa spui : " Asta e ! Oricum in RO totul e posibil si te poti judeca multi ani .... "
Cine stie ce o mai fi facut acea fata si cate persoane o mai fi agresat si daca toti stam cu mainile in san si nu luam nici o masura atunci nu mai are rost sa ne miram de nimic. Trebuie sa existe o solutie si in aceste cazuri .

Mai astept sugestii sau poate aveti cunostinta de un caz asemanator si ma puteti indruma cum sa procedez.

Va multumesc mult pentru raspunsurile acordate !
Martori sunt 2 copii care se aflau si ei in fata magazinului, cu care se juca impreuna copilul meu. Pe de alta parte, cum poate dovedi doamna ca masina i-a fost lovita, in cazul in care intr-adevar i-a fost lovita, cu o pietricica aruncata de copilul meu ? Sau mai mult, cand va afla ca i-am facut plangere penala sa nu care cumva sa se apuce ea sa-si zgarie masina si apoi sa-mi acuze mie copilul ... am atatea semne de intrebare, nu stiu cum sa procedez , nu stiu ce pot sa fac .... daca considerati ca as avea vreo sansa as proceda dupa cum ma sfatuiti dvs.
Va multumesc tuturor pentru sfaturile pe care mi le acordati si va rog din suflet sa ma ajutati sa gasesc solutia cea mai buna . Va imaginati ca fiica mea este speriata de cele ce i s-au intamplat si mi se rupe sufletul cand o vad asa ....
A fost doar o simpla joaca de copii nevinovati si uite unde s-a ajuns ...
Am vorbit si cu un asigurator si mi-a spus ca daca masina are nr. de Bucuresti este in leasing si are casco ... chiar nu mai inteleg reactia acelor doamne, daca le mai poti numi asa ....
M-am gandit si eu la acest lucru , dar dupa 15-20 minute i s-a retras roseata si nu stiu ce ar putea sa mai constate medicul legist. Doar plangere penala cu cele specificate de dvs. mi-ar folosi oare ?