avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate alina2285

Activitate alina2285

Buna seara. Ce trebuie sa fac in urmatoarea situatie- ma aflu in Germania impreuna cu sotul, fiica mea si soacra. Pe perioada vacantei dorim ca fiica noastra sa mearga in Romania impreuna cu bunica ei(care aste cu noi aici ). Ce acte trebuie sa prezinte bunica la intrarea in tara si cum trebuie sa procedam ca sa le obtinem. Va multumesc.
Buna ziua. As vrea sa ma sfatuiti si pe mine cum pot incheia un contract de comodat. Practic vreau sa inchiriez un apartament si sa fac un contract dar care sa nu fie inregistrat la fisc. Se poate face un contract prin notariat in care sa predau apartamentul si bunurile din el si in care sa fie specificata si chiria? Sau un contract inte parti este valabil?
Azi dupa masa voi merge sa predau telefonul si o sa imi cer drepturile. Tin sa spun ca telefonul nu m-am folosit de el si dupa cateva zile a fost deja blocat pentru apeluri, probabil credeau ca o sa le incarc factura la maxim. Acum intrebarea mea este daca nu ajungem la un acord diseara ce pasi trebuie sa urmez pt a deschide actiune in instanta?(cel mai probabil asa o sa fie deoarece seful era si un om violent care nu discuta cu oricine, chiatr inainte sa plec si-a batut cu bestialitate un angajat caci a ajuns la spital mutilat)
Am uitat sa mentionez faptul ca aveam functia de facturist. In urma unor discutii mai aprinse cu contabilitatea ni s-au schimbat parolele cu unele ce nu ne permiteau sa mai modificam absolut nimic la o factura si asta este inainte de 25 iunie iar daca totusi este ceva trebuia sa fie o chestie minora in nici un caz nu se poate percepe o penalizare asa mare. sal meu era 1000 ron. Eu personal nu am avut nimic impotriva acestei masuri deoarece s-a intamplat de mai multe ori sa fim sunate si sa ni se spuna ca in lunile anterioare au fost modificari in program si nise cerau explicatii pt acest lucru, in cond in care nici eu nici colega mea nu ne intorceam sa modificam.
Buna ziua. Am si eu problema:de la data de 28 04.09 am inceput activitatea la o firma de distributie, iar pe data de 19.06.09 mi-am depus demisia cu preaviz de 15 zile deoarece firma nu respecta prevederile contractului incepand de la salariu pana la programul de lucru. Cu 3 zile inainte de a mi se termina preavizul contabila m-a sunat si mi-a adus la cunostinta faptul ca preavizul se incheia in zia respectiva(29.06.08), motivul fiind faptul ca plecasem de la serviciu cu 7 minute mai devreme. cu toate ca mai aveam o colega penalizarea a fost numai pt mine. Am spus ca nu este nici o problema si atunci am scris o nota in catre am explicat motivul incetarii preavizului deoarece mi-a fost frica sa nu cumva sa ma acuze ca nu am efectuat toate cele 15 zile si totodata mi-am cerut drepturile salariale pentru luna in curs precum si plata orelor suplimantare (inclusiv ziua de 1 MAI zi in care am lucrat peste 10 ore). Dupa acesta am vorbit cu contabila din nou si i-am zis ca urmeaza sa vin la sediu pt a preda tel de servicu si pt a ridica sal iar dansa a zis ca nu era nevoie sa fac nici o nota iat telefonul sa fac proces verbal cu un angajat al firmei si sa il predau lui, lucru p care l-am refuzat, iar dansa a spus ca atunci telefonul mi-l face cadou si nu mai vad nici un ban.Avansul trebuia sa il iau pe 25 iunie, iar lichidarea au urma sa o iau pe 10 iulie dar nu cred ca o sa se intample acest lucru. As vrea va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez pentru a-mi recupera banii, pentru ca ma aflu intr-o situatie financiara foarte rea. Multumesc.