Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Procura calatorie minor doar cu bunica. URGENT
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Procura calatorie minor doar cu bunica. URGENT

Buna seara. Ce trebuie sa fac in urmatoarea situatie- ma aflu in Germania impreuna cu sotul, fiica mea si soacra. Pe perioada vacantei dorim ca fiica noastra sa mearga in Romania impreuna cu bunica ei(care aste cu noi aici ). Ce acte trebuie sa prezinte bunica la intrarea in tara si cum trebuie sa procedam ca sa le obtinem. Va multumesc.
Trebuie sa dati soacrei o procura speciala incheiata la notar sau ambasada/consulat (data de ambii parinti ) in care sa specificati destinatia si perioada in care bunica va insoti minora in tara. Aveti nevoie de cartea de identitate a soacrei si de certificatul de nastere al minorei pentru procura. ;)