avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate steliana_victoria

Activitate steliana_victoria

Buna ziua,

Am lucrat ca PFA pentru o perioada de 4 luni, in anul 2010. Eram platitor de TVA. La momentul respectiv mi-am platit toate taxele aferente, insa am intrerupt activitatea si nu am mai depus nici o declaratie si nici nu am inchis PFA-ul.
Este posibil sa fiu obligata sa achit ceva daca doresc sa il inchid?

Multumesc,
O zi buna!
buna,
ma numesc steliana, lucrez de 1an si 8 luni intr-o firma de call center, de curand am fost promovata pe postul de team leader cu conditia sa devin Persoana Fizica Autorizata. Doresc sa stiu ce inseamna acest lucru, ce trebuie sa imi platesc eu la stat, ce drepturi am, ce dezavantaje presupun acest lucru, ce obligatii are firma fata de mine.Nu cunosc foarte multe lucruri despre PFA, mi s-a explicat dar in termeni pe care nu ii pot intelege pt ca nu sunt de specialitate, de aceea doresc sa primesc cateva explicatii clare si pe intelesul meu de persoana total neinformata despre acesti termeni. Am nevoie de aceste informatii cat mai curand, ar trebui sa duc actele pana pe 22.01 vineri :( . Va multumesc pt ajutor.
Buna seara, in luna iulie anul curent am absolvit facultatea si cum stim cu totii diplomele de licenta se elibereaza dupa un an. Dupa absolvirea studiilor superioare, prin lege angajatorul este obligat sa ofere angajatului salariul minim pe economie pt. studii superioare. Inspectorul de resurse umane din cadrul firmei in care lucrez m-a informat ca Legislatia Muncii nu mai accepta adeverinta de la facultate in locul diplomei de licenta.
Doresc sa stiu daca Legislatia Muncii accepta (asa cum este cred, normal) adeverinta in locul diplomei de licenta.
Va multumesc frumos.