avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1383 soluții astăzi
Forum Activitate daryaX

Activitate daryaX

multumesc frumos pentru raspuns,sa aveti o noapte linistita!
buna seara,
poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?
socrul meu ,in varsta de 75 de ani,incadrat in grad de handicap cu dementa mixta si alzheimer,din iulie 2013,a fost pacalit sa gireze un imprumut la C.A.R, de catre nepoata lui in luna august 2013.
luna aceasta( iunie 2015) a fost executat ,punandu-i-se porpire pe o parte din pensie,deoarece nepoata lui nu a platit ratele imprumutului.
mentionez ca toate actele batranului sunt la mine,din februarie 2013,inclusiv pensia(respectiv cupoanele de pensie) pentru care detin curatela si mai mult incepand din aceasta luna este pus sub interdictie,eu fiind numita tutore.
as vrea sa stiu care sunt demersurile ce trebuiesc facute ptr a opri executarea cu retinere a banilor si implicit recuperarea sumei ce i-a fost oprita de casa de pensii.
va multumesc mult pentru orice ajutor!
Discuție hartuire
buna seara,
problema mea este urmatoarea si am mare nevoie de ajutor
sunt asistent personal al socrului meu cu drept de curatela,acesta avand grad de handicap (alzhaimer,dementa mixta ),dar nu locuiesc la aceeasi adresa
in urma cu 10 zile, la indemnul cumnatului meu,care are probleme cu alcoolul si vrea bani pentru uzul lui personal, socrul meu a sarit sa ma bata,spunand ca ma omoara daca nu i dau pensia
am chemat politia,am mers la sediu si am dat o declaratie cu martor cerand sa fie chemata salvarea pentru o eventuala internare intr un centru psihiatric pentru care aveam deja trimitere de la medicul de familie
de 10 zile astept sa se faca ceva,sunt disperata si nu stiu cui sa ma mai adresez
in tot acest timp socrul meu nu si a luat tratamentul,iar eu nu pot merge acolo decat insotita de teama sa nu fiu din nou agresata
mentionez ca am alte cateva reclamatii la adresa cumnatului meu , pentru lovire,injurii si hartuire care inca nu s au rezolvat

ajutati ma va rog!!!
multumesc oricui imi indruma pasii...
Buna ziua Ela,multumesc pentru raspuns.
Sunt asistent personal ,dar nu am un contract incheiat cu primaria,motivatia fiind ca nu au post pentru asistent personal.,iar curatela o detin prin ordin judecatoresc ,dar nu l am decazut din drepturi.
Cu acei bani am platit o doamna sa aiba grija de el,dansa ii prepara mancarea la ea acasa,ii dadea sa manace si medicamentele,plus menaj usor in casa.,dar s a saturat de injuriile si amenintarile aduse de cumnatul meu si la sfarsitul lunii renunta
Buna ziua,sunt asistent personal al unei persoane adulte cu handicap grav si fac parte din familie (nora). Problema mea este ca socrul meu locuieste cu fiul cel mare, nu cu mine(mentionez ca nu vrea sa locuiasca la mine) si acesta nu mi permite sa i asigur cele necesare batranului,de fiecare data cand merg acolo face scandal(PE FONDUL CONSUMULUI DE ALCOOL).Pe langa asistent personal sunt si curator al tuturor drepturilor banesti de care acesta beneficiaza. As vrea sa stiu daca pot renunta la a mai fi asisternt personal si cum sa procedez in continuare pentru a l intretine pe socrul meu.Unde trebuie sa ma adresez pentru abuzurile (psihice) la care cumnatul il supune pe socrul meu.Am apelat la politie ,am mai multe reclamatii la adresa cumnatului,dar el in continuare ne injura,ajungand in ultima instanta la amenintarea cu cutitul.Sunt la capatul puterilor si nu mai stiu cui sa ma adresez,AJUTATI-MA VA ROG!
ªtie cineva în cât timp de la aprobare,primesc răspun s oficial să pot ridica pensia fără buletinul titularului,mentionez că aprobarea a fost data în 22 august 2013 la judecătoria ploiesti,multumesc oricui mă poate ajuta