avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate corina m.

Activitate corina m.

Buna ziua. Am o problema si vreau sa aflu parerea d-umneavoastra. Prietena mea lucreaza in prezent la Politia comunitara din oras. Acest serviciu s-a restructurat de curand , din 80 de angajati trebuie sa ramana doar 40. Conducerea orasului a considerat ca toti cei care lucreaza in acest serviciu trebuie sa participe la un nou concurs in vederea ocuparii posturilor care au ramas conform noii organigrame.
Prietena mea trebuie sa dea examen, din nou, pe postul pe care in prezent il are in conditiile in care nu exista alta persoana concurenta. Deci nu sunt doi oameni pe acelasi post.
Intrebarea mea este daca este legal sa dai un nou examen pentru un post pe care l-ai ocupat tot printr-un examen acum 2 ani de zile, recunoscut prin decizi si dispozitii de sefii ierarhici.
Ce cale de atac are impotriva acestei decizii?
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Imprumutul meu a fost preluat de SC Suport Colect SRL. Am incercat si eu sa iau legatura cu ei prin tel. sa cer mai multe lamuriri, dar nu raspunde nimeni. Si totusi au voie sa modivice dobanzile si rata, sa le majoreze. Daca da, ce pot sa fac in acest caz? Multumesc inca o data pentru raspuns. O zi buna.
Buna ziua. Da banca mi-a trimis o notificare prin posta prin care ma instiinteaza de aceasta cesiune, dar scrie citez"cedentul a cedat cesionarului creantele detinutede acesta impotriva d-voastra......., impreuna cu ori ce drepturi, fructe si benefici prezente si viitoare atasate acestora."
Atat nimic mai mult.Sa inteleg din acestea ca, contactul meu de credit o sa sa desfasoare intocmai cum a fost incheiat cu banca?
Va multumesc mullt pentru raspuns. Cu consideratie.
Buna ziua. Am o intrebare: in cazul in care am un contract de imprumut cu o banca iar aceasta a cesionat contractul meu unei alte firme, cesiunarul respecta conditiile din contractul pe care eu l-am incheiat cu banca( rate lunare, acceasi valoare a ratelor, aceeasi dobada, aceeasi perioada de timp a paltii ratelor) sau acesta poate modifica toate acestea mergand pana la a solicita mie, debitorului ,toata suma de palta pe care am imprumutat-o de la banca, imprumutul fiind un credit cu ipoteca? Cesionarul imi va trimite alte instructiuni de plata, sau eu platesc ca si pana acum aceleasi rate in noul cont bancar pe care mi l-au comunicat?
Va multumesc mult pentru raspuns.