avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Activitate miruna 2009

Activitate miruna 2009

pot sa solicit si eu prin notarul care se ocupa de actele de care avem nevoie pentru credit acest document sau trebuie sa mearga proprietarul personal?

cam in cat timp se elibereaza acest act?
Daca poate si stie cineva sa ma ajute si pe mine,va rog.
Sa va spun care este problema: eu doresc sa iau un credit pentru un apartament si problema este ca banca imi cere o "incheiere de inscriere a dreptului de proprietate(intabulare) " si nu prea stiu ce este asta si nici de unde trebuie sa o iau;
proprietarul apartamentului spune ca el nu are asa ceva si nu stiu de unde sa o iau, de la cartea funciara de la un notar...? cine ar trebui sa poata sa imi ofere acest act?
Buna ziua! Lucrez in Sibiu la un punct de lucru al unei societati al carei sediu este in Cluj. Initial eu am lucrat in Cluj iar dupa deschiderea punctului de lucru am venit in Sibiu. Cei de la sediu din Cluj nu au facut nici un act din care sa reiasa ca eu nu mai lucrez in Cluj ci in Sibiu si de asemenea ei platesc in continuare pentru mine la cluj toate datoriile catre stat . Am avut o problema medicala saptamana trecuta si am descoperit ca in judetul sibiu eu nu apar ca persoana asigurata. Cei de la sanatate din Sibiu mi-au spus ca cei de la Cluj trebuiau sa trimita un act cum ca ei platesc pentru mine la Cluj, doar ca cei din Cluj au spus ca nu e necesar.
Care este defapt adevarul? Adevarul este ca eu am si cartea de munca inregistrata tot la Cluj. Cum se procedeaza legat?Trebuie anuntat tot si la Sibiu ?
:-/
As dorii sa cumpar cat mai repede un apartament 2 camere confort 2 prin programul prima casa dar nu stiu cat de mult ma poate afecta evaluarea imobilului.
De fapt nu prea stiu ce influenta are confortul 2 in evaluare.
MA REFEREAM LA CASS;
NU M-A SOMAT NIMENI DOAR CA ANGAJATORUL ACTUAL MI-A SPUS CA NU POATE SA IMI DEA
O ADEVERINTA CU STAMPILA DE LA CASS PENTRU CA NU AM 5 ANI CONSECUTIVI PLATI; E POSIBIL ASA CEVA??
nu ma mai intereeseaza acel angajator, eu vroiam sa stiu daca se poate sa imi platesc eu acum aceste restante pentru a nu avea in viitor probleme cu cas-ul; si mai vroiam sa stiu daca pot aparea vreun fel de probleme pentru ca am fost de curand la o clinica si mi sa cerut o adeverinta de la cas si cei de acolo au zis ca nu pot sa imi dea daca nu am 5 ani plati la cas fara intrerupere
am o mare problema daca poate sa ma ajute cineva,va rog!!!
am terminat facultatea in 2006, pe urma mi-am depus actele la somaj si am fost in somaj pana prin februarie 2007 cand m-am angajat; doar ca angajatorul respectiv nu mi-a facut carte de munca asaca am ramas cu vreo 7 luni fara plata la cas; m-am angajat ulterior la o firma serioasa care mi-a facut care de munca si plateste toate datoriile la stat pt mine;
pentru a fi in regula cu obligatiile la stat trebuie sa imi platesc eu cele 7 luni restante la cas?
cu ce ma poate afecta daca nu platesc?