avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate cosovi

Activitate cosovi

Răspuns la discuția exista conflict de interese?
Dar daca mi-as desfasura activitatea de antrenor intr-o locatie particulara ar mai exista conflict de interese? Multumesc pentru rapuns.
Buna ziua, Am participat la un examen pentru postul de administrator de baza sportiva si am fost declarat Admis , Eu detin si functia de Presedinte a unei Asociatii Club Sportiv( club de fotbal pt copii) si mi s-a spus sa renunt la aceasta functie deoarece acest ACS isi desfasoara activitatea (antrenamente ) in aceasta baza sportiva . Daca renunt la functia de Presedinte mai pot desfasura antrenamente ca antrenor cu copiii de la acest ACS? exista vreun conflict de interese?
Discuție reclamtie
Buna,
Vreau sa intreb daca pot fi reclamata de sotul meu la politie deoarece am plecat de acasa cu doi copii fara sa deschid inca divort. Ma ameninta ca am rapit copii.
Răspuns la discuția Decontarea navetei profesorilor
in lege scrie ca se deconteaza pretul abonamentului , si daca este abonament de microbuz sau CFR se va lua in calcul pretul cel mai mic ,insa daca respectiva persoana nu poate face naveta cu trenul conform "domiciliului" o sa i se deconteze abonamentul de microbuz...
daca dvs faceti naveta cu masina personala impreuna cu cativa colegi o sa vi se deconteze doar dvs transportul echivalent cu pretul "abonamentului", ceilalti colegi nu vor beneficia de decontare...sfatul meu este ca ceilalti sa faca rost de bilete de transport sau in cererea de decontare a navetei pe care o adreseaza conducerii scolii sa stipuleze ca decontarea sa se faca conform fisei de pontaj zilnic...inca un sfat daca vreti sa dati in judecata consiliul local !ar fi bine sa-l dati in nume propriu nu prin sindicat pt ca o sa va "omoare"birocratia...
lucrez in invatamant si am un salariu de 926 ron(avand la deducere si baietelul) din care mi se retin 137 ron CAR si 12 ron cotizatia la sindicat , pe langa aceste retineri mai am o rata bancara de 278 ron .
cu privire la numarul de termene au fost cam asa: 6 VI ,20 VI, 12 IX , 10X , 24 X si urmatorul este pe 21 XI . aceste termene au fost doar pentru procesul de divort, iar la ultimul termen trebuiau audiati martorii, insa ea(parata) a depus o adeverinta medicala la dosar precum ca nu se poate prezenta la proces pentru ca este cu baietelul internata in spital, iar avocata ei nu a dorit sa-mi audieze martorii . Vreau sa precizez faptul ca avocata a depus o intampinare pe 12 IX in care preciza faptul ca doreste "desfacerea casatoriei din culpa mea exclusiva" si eu sa raspund in fata legii conform noului cod civil fiind amenintat si cu plata de daune morale . Eu am depus un raspuns la intampinarea facuta in care am dezmintit ceea ce prevedea aceasta intampinare unde am cerut desfacerea casatoriei din culpa comuna si am depus la dosar si o cerere reconventionala prin care eu am cerut un program de vizita al copilului , prin care sa-l pot lua la mine pentru a petrece timpul impreuna ,doar noi doi.
Insa am fost dat in judecata separat pentru pensie de intretinere unde dupa al doilea termen instanta a hotarat ca trebuie sa-i platesc pensie de intretinere de 240 ron (25% din salariul lunar pe care l-am luat in perioada 1martie-1septembrie 2011,insa aveam ore suplimentare si beneficiam de spor rural ) .iar acum predau in mediul urban si am pierdut toate aceste sporuri. Problema este urmatoarea :cu toate ca , de fiecare data cand am fost sa-mi vizitez baietelu i-am dus de fiecare data cate ceva , eu nu pot dovedi faptul ca am contribuit cu bunuri alimentare , vestimentare si bani , pentru ca nu am nici un act care sa arate acest lucru. si trebuie sa platesc aceasta suma de 240 ron incepand cu luna martie 2011 si de aceea am facut recurs si am procesul pe 15 noiembrie , unde ma voi prezenta si o sa duc adeverinta de salar cu veniturile mele actuale si cate o copie din contractele de imprumut bancar si CAR .
deja sunt la al 6-lea termen in urmatoarea infatisare se audiaza martorii(asta in caz de nu mai cere ea amanare pe motive banale) dupa audierea lor care este urmatoarea etapa?nu se pronunta divortul?
am un salar de profesor iau 9 mil .nu stiu de ce asa de mult a zis avocata ei sa i dau 25% din salariul meu,am depus recurs si am atasat la dosar un fluturash nou unde arata ca salariul meu s a diminuat,copii dupa imprumuturile pe care le platesc care impreuna sunt de 4 mil lunar,deci eu ar trebui sa nu mai traiesc ca asa vrea ea!si cam cat se platesc aceste daune morale?
pai si tot nu m ati lamurit ce consecinte poate avea acordarea divortului din culpa mea exclusiva??platesc daune morale alte pedepse ?!eu vreau sa fie desfacut din culpa comuna ca nu am fost vinovat numai eu !!!!ea doar din rauatatea vrea sa fie din vina mea!
conform noului cod civil , ce mi s-ar putea intampla daca sunt deacord cu desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a mea? pot fi obligat sa platesc daune morale paratei ? sau ce altceva as putea fi predispus sa patesc.... la urmatorul termen avem audiere de martori, iar parata vrea desfacerea casatoriei din culpa mea exclusiva!
s a hotarat prin tribunal sa ii platesc o pensie alimentara copilului de 240 roni lunar plus toti banii din urma (de cand a deschis ea procesul).eu nu am posibilitatea de a plati o asa suma.pot face recurs?si daca se poate cum ar trebui sa procedez pentru a se diminua suma stabilita?!