Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sunt de jumatate de ani si nu reusesc sa divortez!!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sunt de jumatate de ani si nu reusesc sa divortez!!!!!!

Buna ziua.Sunt in divort cu sotia de jumatate de ani ,a fost de acord sa divortam,dar cand am intentat procesul a inceput sa mi puna piedici banale.Sunt de acord ca ,copilul sa ramana la ea,sa i platesc pensie alimentara,am facut partaj ,de toate!locuim separat,nu ma lasa sa mi vad baiatul in 6 luni l am vazut de 3 ori,iar mai nou spune in instanta ca nu mi acorda divortul pentru ca sunt cu cineva!cat ma poate amana asa si ce se poate intampla cand ea a acuza de adulter ,ceea ce nu este adevarat,eu sunt cu aceasta persoana dupa despartirea noastra!o poate cita si pe ea in instanta?ce se poate intampla?ajutati ma va rog frumos!ce e de facut?!
nu o poate cita pe noua prietena
dar ...nu aveti avocat?
Potrivit dispozitiilor legale in vigoare, reclamantul nu poate divorta din propria culpa.
Trebuia sa fiti foarte atent la motivele de divort invocate in cererea de chemare in judecata.
Sfatul meu este sa va angajati un avocat.
o poate cita pe prietena,poate cita ca martor pe cine doreste ( cat nu sunt descendenti) insa nu cred ca o ajuta pe sotia dvs un martor ostil.
adulter e, cat nu sunteti divortati
ca reclamant, daca sotia se opune divortului, trebuie sa aveti motive temeinice pt a divorta
gi-jane2, moderator
la prima infatisare a zis ca nu a fost citata la domiciliu pentru ca plecase de acasa ,la al doilea termen a zis ca nu mai are avocat sa o reprezinte iar acum nu vrea din acest motiv de adulter.nu am avocat pentru ca nu pot sa mi permit ,ea are si o invata destul de bine dupa cate vad!dar cate termene ma mai poate amana asa?deja sunt trei!!!la urmatorul ce motiv baga?
din moment ce sunt de acord cu toate conditiile puse de ea nu vad cu ce ar putea face sa ma mai amane?legea nu ma poate obliga sa traiesc cu ea!!!ea se va muta in Dorohoi iar eu stau in Barlad pot acumula orele de vizita intr o zi?sunt 300 de km si nu i pot face saptamanal pentru ca nu imi permit dar vreau sa mi vad baiatul si sa am grija de el!la ea a intervenit invidia,razbuarea(a zis ca ma taraste cat poate in tribunal)orgoliu,rautatea.faptul ca mi am gasit pe altcineva o innebuneste !