avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate fany22

Activitate fany22

Noi nu ne vom prezenta, dar am solicitat judecarea in lipsa.

Insa probabil ei se vor prezenta daca au procesul-verbal semnat pana atunci.
Noi am fi de acord sa ne recuperam, chiar si fara penalitati, dar nu avem certitudinea ca dupa termenul de judecata, vor mai achita ceva. si apoi trebuie sa-i dam iar in judecata...iar termene...

ce ma sfatuiti? sa fac procesul verbal, sau sa las sa se judece si sa astept hotararea definitiva...

ce este aia hotarare de expedient? ce presupune?
Răspuns la discuția firma noua
Multumesc!

E obligatoriu sa fie avizate de un membru CECCAR? pentru ca am un prieten care isi tine el contabilitatea la firma, si nu are nevoie de contabil. Si eu pt. o firma cu un angajat trebuie sa mai platesc si la membru CECCAR?

Atunci nu ar fi mai bine sa-mi fac intrepr. individuala?
Răspuns la discuția firma noua
Am inteles, deci pot sa fac contr. de mandat cu asoc unic/administrator, si pe asta (angajat fiind la o alta firma) sa nu-i mai platesc nimic, nu?
Dar eu ma refeream in principal la salariul cons. juridic. care va fi angajat cu 8 ore si 1.200 ron (ca doar asa-mi permite legea- la bani ma refer) pt. acesta, in fiecare luna trebuie sa depun bani pt. CAS, CASS, etc. nu?
Inca nu sunt bani sa-mi permit si contabil, fiindca poate nu va merge afacerea, de aceea va intreb, ce trebuie depus si unde (ma refer la documente contabile, facturi, bani pt. cas, etc.)

Multumesc!
Daca facem procesul verbal de reesalonare si stabilim 5-6 date la care se plateste...nu are nici o repercusiune asupra primului termen?

Ma intereseaza, ce pot solicita ei daca au acest proces verbal? care sa fie in defavoarea mea?
Discuție firma noua
Buna ziua,

As dori sa-mi deschid o firma, pt. consultanta in afaceri si management. Firma va avea un singur angajat la inceput, pe postul de consilier juridic. Vreau sa va intreb, daca in primele luni nu voi avea clienti, doar chieltuieli (chieltuili privind sediul/biroul, salariul consilierului juridic....) cum voi proceda in contabilitate? Administratorul unic va imprumuta firma, si apoi in lunile viitoare cand am clienti si emit facturi, voi returna spre administrator ce-a imprumutat? (daca administratorul e angajat cu norma intreaga la o alta firma, pt. el mai platesc ceva asigurari somaj, etc.

Va multumesc mult!
1. Da, pana acum am intalnit 3 executori care mi-au solicitat doar avans, de asta ma interesa daca trebuie sa-i mai achit si restul, avand in vedere ca nu mi-a recuperat nimic. Nu sunt sigur ca nu are de unde sa recupereze. Am facut adresa la primarie sa aflu ce bunuri are, dar mie nu vor sa-mi spuna, doar daca face executorul adresa.

2. Scrie in contract (facut la notar, bineinteles, si cu notarea interdictiei in cf.) ca acesta valoreaza titlu executoriu, de aceea incerc sa evit judecata, termene, si energie consumata, sa nu mai vorbesc de taxe judiciare #-o. Am inteles si ideea dv. Multumesc!
Răspuns la discuția Calitatea de jurist
Acea delegatie, trebuie sa contina referire la cim? De exemplu, eu ca jurist, neangajat la firma tatalui meu, nu-l pot reprezenta in instanta?

Poate sa-mi faca o delegatie daca inca nu am cim-ul? Trebuie prezentat si cim-ul in instanta, sau numai delegatia?
1. La inceput orice executor imi cere un avans. Dar, eu intrebam in ideea in care nu-mi recupereaza nimic, ca sa obtin de la el, o adresa sau ceva, prin care sa-mi scot din contabilitate debitul respectiv, trebuie sa-i achit si restul onorariului? Pentru asta n-ar trebui sa-mi spuna de la inceput cat costa tot, ca poate nu se merita, fiindca onorariile lor sunt foarte mari. si majoritatea spun doar avansul, nu toata suma, sa stiu daca merita sa execut de ex: 5000 ron, cand el imi cere 1700 ron, si nici nu-mi recupereaza nimic...rezulta ca eu imi maresc debitul...

2. sa inteleg ca pot sa merg la un executor si sa solicit executarea apartamentului? (el o sa-l scoata la licitatie, imi da mie cat mi se cuvine si restul merge la cumparator, nu? care va cheltuii banii, iar pe cand va trebui sa execut si urmatoarele transe, ma judec cu el, dar nu mai am ce recupera) de asta mi-e teama, e riscant. N-ar fi mai bine sa stau pana ajung toate ratele la scadenta, si apoi sa execut apartamentul si sa-mi recuperez tot? Care este parerea dv?

Multumesc pentru interesul acordat problemei mele!
Pana la primul termen zice ca nu are cum sa achite (e adevarat ca suma e imensa).

O sa micsorez catimea, dar ma intereseaza, daca eu nu ma prezint, el poate merge cu procesul verbal sa ceara stiu eu, suspendare, sau ceva de genul...pe motiv ca ne-am "conciliat"?

Oare se va da un nou termen?
Eu pot sa micsorez suma din cererea initiala cu debit+penalitati, sau penalitatile aferente sumei respective ramane sa le primesc?
Buna,

Am si eu 2 probleme/intrebari:

1. Daca dau in executare un bilet la ordin, achit avans onorariu, si executorul nu gaseste nimic de executat, pentru inchiderea dosarului, mai trebuie sa platesc ceva??

2. Am vandut un apartament, si n-am avut toti banii, motiv pt. care am facut contrct de imprumut cu garantie reala imobiliara (ipoteca pe apartament) si restul banilor sa se plateasca in transe. Respectivul si-a finisat apartamentul, s-a mutat in el, si sta bine mersi, deja au trecut de scadenta 2 dintre rate, vreo 15.000 euro, dar el nu mi-a platit nimic. Cum sa procedez? Pot sa merg la executor si sa execut apartamentul? Pot executa numai ratele scadente? Ca nu vreau sa-i scoata apartamentul la licitatie, imi da mie ratele scadente, si apoi restul ratelor cum le mai obtin??? Va rog tare mult sa-mi dati un sfat!

Multumesc anticipat!