avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate angel21sv

Activitate angel21sv

Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
deocamdata azi am primit decizia pe care scria doar de cei 42 de lei urmand ca luni sa merg la casa de pensii sa clarific situatia.Este posibil pe decizie sa scrie de 42 si sa primesc 350?
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
eu aveam 27 de ani si 9 luni varsta acum 2 luni cand mi-a aprobat dosarul de pensionare pe caz de boala si o vechime de 7.8 ani de munca din care ei mi-au trecut 6.7 ani de vechime pe decizie fara nici o justificare,acum am 27 de ani si 11 luni si azi am primit decizia de pensionare in care spune ca am o pensie de 42 ron nr. total de puncte realizate 1,98117 si un punctaj mediu anual de 0,05660
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
buna ziua
as dori sa stiu daca este normal sa am o pensie de 42 ron la o vechime de 7 ani si 8 luni dar nu stiu din ce motiv cei de la casa de pensii au trecut numai 6 ani si 7 luni cu nr total realizate 1,98117 si un punctaj mediu anual de 0,05660.Precizez ca aveam 27 ani si 9 luni si mi s-a dat gradul 3

Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
buna ziua
as dori sa stiu daca este normal sa am o pensie de 42 ron la o vechime de 7 ani si 8 luni dar nu stiu din ce motiv cei de la casa de pensii au trecut numai 6 ani si 7 luni cu nr total realizate 1,98117 si un punctaj mediu anual de 0,05660.Precizez ca aveam 27 ani si 9 luni si mi s-a dat gradul 3
Certificatul de handicap il are din data de 3 ianuarie 2010,de asemenea si indemnizatia de handicap.Ceea ce nu intelegeam eu este ca doamnele de acolo mi-au zis sa vin cu o copie dupa certificatul de handicap si cu actele de boala ale mamei sa ne prezentam la alt birou deoarece doamna de acolo se ocupa de asemenea cazuri.Initial noi am mers acolo pentru a intreba cand se termina exact indemnizatia pentru a putea merge la fosta firma care momentam este dizolvata sau nu mai functioneaza nu mai stiu exact starea ei,pentru ca firma respectiva sa scrie pe cartea de munca ce vor sa faca in continuare(acestea au fost cuvintele doamnei de la ITM).Ideea era de a termina cu indemnizatia si a depune actele pentru pensionare pe caz de boala ea avand 7ani si 8 luni de munca si o varsta de 27 ani si 8 luni.
Cine poate sa ma lamureasca si pe mine?Sotia este persoana cu handicap accentuat si in august implineste cel mic doi prin urmare ar trebuii sa termine indemnizatia de crestere a copilului.Handicapul a fost dobandit dupa nastere,iar doamnele care se ocupa de problema indemnizatiilor in momentul in care le-am intrebat ce trebuie sa facem in continuare ne-a trimis la alt birou pe motiv ca este un caz special si in cazul ei se urmeaza alte proceduri. Doamna respectiva vine din concediu saptamana viitoare .Acum eu as vrea sa aflu in ce consta aceste alte proceduri?
eu am continuitate 6 ani pe cartea de munca ,dar pe mine ma interesa ce fac cu perioada asta cuprinsa de la 1.07.2009 pana la 10.08.2009 .Perioada in care eu am ramas cu concediul in mana si daca procedura pe care a urmato patronul srl este legala.
Sunt angajata la un S.R.L. din 2.05.2008.Firma are doi administratori (tata+fiu ).Sunt insarcinata in luna a-9-a.De pe data de 13.03.2009 am intrat in concediu de risc maternal pana pe data de 30.06.2009,iar de pe 1.07.2009 am intrat in prenatal.Angajatorul ( fiu ) cel care se ocupa de firma,pe data de 7.07.2009 a decedat.Pe data de 3.07.2009 eu am depus sesizare la I.T.M. pentru neplata contributiilor la pensii si sanatate si pentru neplata salariilor si concediilor de risc incepand din ianuarie , specificand in sesizare ca am depus si concediul prenatal pe luna actuala (iulie ),iar in urma sesizarii mele,angajatorul (tatal ) a venit ieri 14.07.2009,mi-a inmanat inapoi concediul prenatal,spunandu-mi ca el a platit contributiile si inchide firma incepand cu data de 25.06.2009,iar concediul prenatal sa il iau inapoi si sa ma descurc cu el.Mentionez ca nu am primit nici un preaviz si nici o decizie de incetare a contractului de munca eu afland abia azi 14.07.2009 ca inchide firma cu o luna in urma,probabil evitand o succesiune in situatia angajatorului (fiu ).Ce as putea face macar pentru a nu pierde indemnizatia de crestere a copilului,avand in vedere ca eu sunt programata la cezariana pe data de 10.08.2009