avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1762 soluții astăzi
Forum Activitate geny

Activitate geny

Da, sotul ramas in viata este si el mostenitor, ma mai intereseaza daca se deschide succesiunea si se imparte 75% minorului pana in 14 ani si restul tutorelui..tutorele poate vinde partea de 75% a minorului tinanad cont ca acesta are 12 ani? sau daca ar putea renunta amandoi la mostenire in favoarea susorii decedatei? multumesc
Buna ziua, am o nelamurire, am citit ca in cazul impartelii prin buna intelegere (partaj voluntar) minorii sunt reprezentati de ocrotitoul legal, dar in acelasi loc scrie ca daca un mostenitor este minor este obligatorie imparteala pe cale judecatoreasca (partaj judiciar). In final daca un mostenitor este minor de 12 ani se poate face partaj voluntar sau obligatoriu judiciar?
Buna ziua. Tatal meu doreste sa-mi vanda mie apartamentul pentru ca fratii mei din prima lui casnicie sa nu beneficieze de acesta. Vreau sa stiu daca eu trebuie sa am un loc de munca pentru a putea cumpara de la el apartamentul si ce trebuie sa fac pentru ca acest contract sa nu fie atacat sau declarat nul in cazul unui atac. Trebuie neaparat sa ceara un extras de cont ca sa dovedesc ca plata a fost facuta? Care ar fi actele cu care contractul ar fi 100% valabil in cazul unui atac din partea fratilor mei? Va multumesc.
Am absolvit o facultate si inca sunt studenta la alta, nu pot beneficia de somaj daca am absolvit o facultate, dar inca sunt la alta studenta?
Imi cer scuze, nu prea scriu pe forumuri si m-am repezit, am uitat sa mentionez ce era mai important, sunt absolventa si am acel contract de prestari servicii si ma gandeam daca pot sa beneficiez de somaj de absolvent avand acel contract. Va multumesc.
Daca am un contract de prestari servicii si am intrat in standby din ianuarie 2009 dar nu am intrerupt contractul si il intrerup in acest moment beneficiez de somaj?Mentionez ca el el expira in septembrie.