avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate paunlaura

Activitate paunlaura

nu are cetatenie belgiana pentru ca trebuie ca cel putin un parinte sa aiba cetatenie belgiana (asa e legea la ei) si noi nu avem nici unul.

va multumesc pentru raspuns, mai astept si alte raspunsuri pentru ca nu vrem sa il lasam singur in tara la parinti si nici sa ne pierdem locurile de munca.
buna ziua
am un copil nascut in belgia, cu care am revenit in tara. formalitatile de obtinere a certificatului de nastere dureaza foarte mult.
noi , parintii, lucram amandoi in belgia si trebuie sa ne intoarcem saptamana viitoare.
cum putem proceda pentru a urgenta obtinerea certificatului de nastere?
putem iesi fara certificat de nastere din tara , in baza certificatului eliberat in belgia?
va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns.
Este nascuta in luna mai 1955, are vechime in munca 32 ani, din care 19 ani 11 luni si 28 zile incadrate la grupa a II a 100%.
Daca varsta standard de pensionare pe perioada august 2009-noiembrie 2009 pentru femei este de 58 ani si 8 luni, scaderea de 5 ani pentru ca are stagiul de 30 ani ar insemna ca poate iesi la pensie anticipata partial la 53 ani si 8 luni.
Acum are 54 ani si 4 luni si i s-a spus de la casa de pensii ca iese la 55 de ani.
A pierdut sau nu aproape un an de pensie?
Legea este sau nu aceeasi pentru toata lumea?
Are sau nu dreptul sa iasa la pensie?
Nu are venituri de 2 ani si de aceea este atat de dureros pentru ea sa afle ca dupa atatia ani de munca pentru ea nu se poate face nimic.
Răspuns la discuția Cand am dreptul sa ies la pensie?
La data actuala varsta standard de pensionare este de 58 ani si 8 luni (august 2009-noiembrie 2009). Daca se aplica reducerea de 5 ani pentru pensie anticipata partial am dreptul sa ies la 53 ani si 8 luni. Am 54 ani si 4 luni. Am dreptul la pensie?
Am vechime in munca 32 ani, am grupa a IIa de munca pentru 19 ani 11 luni si 28 zile, sunt nascuta in mai 1955, nu beneficiez de venituri de doi ani. Vreau sa stiu cand am dreptul sa ies la pensie anticipat partial, respectiv pensie la limita de varsta.
Buna ziua,
Am lucrat timp de doi ani norma intreaga si astazi am primit preavizul. Nu sunt insarcinata, dar as vrea sa fac un bebe si vreau sa stiu daca pot beneficia de CIC cu indemnizatia minima 600 Ron dupa ce termin somajul. Cat timp voi lua somaj? Voi avea dreptul la concediu prenatal sau la CIC?
Va multumesc!