avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Activitate danielluca

Activitate danielluca

Răspuns la discuția recuperare suma de bani
nu locuinta era locuinta ANL obtinuta de la primarie
am imprumutat cuiva o sume destul de mare de bani si am incheiat la notariat un act prin care se angaja sa imi restituie banii prin rate lunare. dupa o scurta perioada de timp acesta a vindut bunurile de la adresa de domiciliu si impreuna cu familia a plecat in strainatate. Mentionez ca contractul este investit cu titlu executoriu .... dar ce folos acum? As dori sa stiu daca faptul ca si-a vindut bunurile cu intentia vadita de a parasi tara dupa semnarea acestui contract de imprumut constituie fapta penala? Cu deosebit respect!
Am incheiat la notariat un contract de imprumut prin care am imprumutat unui prieten o suma de bani si pe care urma sa mi-o inapoieze prin plata unor rate lunare la o data stabilita in contract. In contract este mentionat ca prezentul contract devine titlu executoriu imprumutatorul putind trece la executarea silita asupra bunurilor mobile si imobile fara indeplinirea altor formalitati de punere in intirziere. Acum refuza sa i-mi mai dea acesti bani. Il pot executa silit pentru intreaga suma imprumutata sau doar pentru suma pe care mi-o datoreaza pina la aceasta data? cine suporta cheltuielile executarii silite?
Am fost implicat intr-un accident rutier fara victime rezultatul fiind dor avarierea automobilelor. In procesul verbal intocmit am fost consemnat ca fiind vinovat de producerea accidentului. In urma plingerii impotriva procesului verbal instanta de judecata mi-a dat cistig de cauza anulind procesul verbal si declarind-ul vinovat de producerea acidentului pe celalalt conducator auto printr-o hotarire definitiva si irevocabila. Pe perioada cit a durat procesul eu mi-am reparat masina.
INTREBARE: In urma hotaririi judecatoresti se va intocmi un alt proces verbal pentru sanctionarea celui vinovat? Care este procedura de recuperare a cheltuielilor reparatiei masiniii mele in acest caz? Unde pot face plingere impotriva agentului constatator care a incheiat procesul verbal, deoarece stabilirea vinovatiei a facut-o in mod ciudat si anume : eu am fost declarat vinovat pentru nerespectarea distantei regulamentare fata de auto din fata cind de fapt celalalt nu se asigurase la schimbarea sensului de mers, prin manevra sa punindu-mi viata in pericol. vreau sa dau agentul constatator in judecata dar nu stiu cui sa ma adresez deoarece fiind demilitarizati plingerile impotriva politistilor nu se mai fac la parchetele militare.