avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate marystelv

Activitate marystelv

Răspuns la discuția nepoti pt succesiune
stiu, prin reprezentare. Si totusi?!
Răspuns la discuția nepoti pt succesiune
a murit pe 18.02.2012.
De la primarie mi-au dat o hartie care zice ca defuncta nu are niciun imobil pe rol.
Acest imobil este toata mostenirea.
Asta inseamna ca acel apartament este in proprietatea si posesia lui C.
Intrebare: ca sa faca A acel act de v-c nu trebuia mai intai sa se deschida succesiunea dupa B? Se pare ca C a facut rost de o copie a certificatului de deces al lui D si probabil a zis la notar ca el e singurul mostenitor?! ma intreb eu. Nepotii nu stiu nimic despre vreo deschidere de succesiune dupa B.
Va rog explicati-mi ce sa fac ( sunt unul dintre nepoti). Multumesc.
A si B casatoriti au doi fii : C si D.

C se pensioneaza pe caz de boala psihica.
In 1994 A si B fac un contract de vanz-cump cu clauza de intretinere catre C.

In 1996 A si B cer si obtin anularea actului de vanz-cump,.

In 2003 B moare lasand testament catre sotul A “ toate bunurile ce se vor gasi in patrimoniul meu sau care vor intra in patrimuniul meu dupa deces. Precizez ca am mostenitori rezervatari 2 fii si nu am mai testat aceste bunuri la alte persoane.”

In 2006 A isi face pensie de handicapat gradul 1 ( este obeza).
Imediat, fiul C isi face dosar pentru a fi “asistent personal” pentru A.
Amintesc o conditie pentru a fi asistent personal: “are o stare de sanatate corespunzatoare, atestata de medicul de familie sau pe baza unui examen medical de specialitate”, ceea ce el nu indeplinea...

In 2007 decedeaza fiul D, lasand in urma o sotie si doi copii.

Tot in 2007 A face din nou act de vanz cump cu clauza de intretinere catre C (sau fiul lui , nu stiu sigur). Nu stiu daca este insotit de acel aviz obligatoriu ca este sanatoasa mental.
In 2011 moare si A.

Intrebare : Nepotii dupa fiul decedat D ce variante au de a veni la succesiune?

Multumesc anticipat.
Am un credit de nevoi personale din 2007 la banca P.
Apoi in 2008 am facut un credit ipotecar la banca VB .
In prezent cele doua rate insumate au valoarea fix cat venitul meu. Sotul e lefter.

Acum 3 saptamani am depus cereri de restructurare a creditelor la amandoua.
La banca P am restante. La VB sunt bun platnica .Banca P nu vrea sa restructureze, pana nu vede ce imi ofera ca restucturare VB.


1. Ma suna banca P si ma ameninta ca daca imi declara creditul scadent, apoi va cere lui VB sa ma execute ( declarand scadent si pe cel ipotecar), si VB ma va executa, chiar daca eu sunt buna platnica la VB. Conform normelor lor asta se cheama contaminarea creditelor. Se mai poate asa ceva? Citeam ca BNR a renuntat la aceasta regula cu contaminarea.#-o

2. Banca P zice ca , obtinand o hotarare judecatoreasca de executare a mea, ea poate executa orice imi apartine, popri orice venit, oricand, nu poate interveni nicio prescriptie, cat este vorba de o hotarare judecatoreasca. Ce sa cred?
Răspuns la discuția concedierea in timpul sarcinii
da, banuiesc ca este deja inregistrata, ca am semnat in 3 ex si la noi se merge pe inregistrare....
Eu daca nu semnam atunci, propunea pe altcineva sa ramana aceste luni in locul meu ( bineinteles pe alta pozitie in cartea de munca, sa nu pot eu ataca). Majoritatea colegilor eu fost deja disponibilizati, deci nu prea am avut incotro, ori plecam atunci ori semnam incetarea cu 1 decembrie :(
Ma gandeam ca pot sa atac ulterior in instanta aceasta intelegere, sarcina intervenind dupa semnare....
Multumesc frumos.
Iolanda
Răspuns la discuția concedierea in timpul sarcinii
nedelena a scris:

buna ziua tuturor.am si eu o problema,"grava" din moment ce psihic nu mai rezist.sant insarcinata in a 5-a luna si seful meu direct imi face viata imposibila de cand a auzit si cauta motive ca sa ma expedieze.daca incerc sa explic o chestie de care ma acuza nu ma asculta deloc,o tine pe a lui si de aceea sant cu moralul la pamant.azi m-a amenintat ca-i spune sefului mare sa ma dea afara,pur si simplu nu ma suporta.eu intreb acum ce sanse are ca sa faca asta si daca o face eu la 1 august anul curent implinesc un an pe contractul de munca,mai pot beneficia de ajutorul de la stat?pt. ca numai pt asta am rezistat si rezist in continuare.va multumesc!


Buna ziua,
la mine este un pic mai grav :

In procesul restructurarii , firma m-a obligat sa semnez in luna aprilie acest an o conventie prin care contractul meu de munca s-ar incheia prin acordul partilor la 1 decembrie 2009 cu ceva salarii compensatorii prevazute in contractul colectiv. Intre timp am rams insarcinata si nasterea e programata anul viitor in luna februarie. Cum sa procedez ca sa reziliez/ anulez agrementul deja semnat cu firma angajatoare? Multumesc anticipat. Mentionez ca inca nu am informat firma de starea mea, urmeaza sa o fac in scris dupa ce primesc sfaturile Dvs. Multumesc.
Iolanda