avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate banc anna

Activitate banc anna

buna ziua,
am un credit cu prima casa si se ia de la beneficiar un comision de gestiune, care conform Contractelor de Garantare, este de obligatia bancii de a-l plati catre Fond!!!!.deoarece in contract scrie ca finantatorul datoreaza fondului acel comision.
de la banca mi sa spus ca ei il datoreaza dar din banii mei.este adevarat?
Răspuns la discuția retineri din salariu
nu este vorba de o abatere disciplinara.este vorba despre un act care mi s-a pus in fata si mi s-a spus sa-l semnez pentru ca oricum mie nu o sa mi se poata retine din salar fiindca am salariul minim pe economie si in mana iau 486 lei(720 lei brut am vazut acum pe fluturas).l-am semnat,linistita fiind ca nu ma afecteaza,dar dupa prima luna am vazut ca i-au mai putini bani.am intrebat contabila si mi-a spus ca am cu 1 leu mai mult decat minimul pe economie si din cauza asta mi se retine.intrebarea mea care este,cat timp pot retine din salar?
buna ziua,lucrez la o banca si am si eu o intrebare legata de salar.acum 4 luni,la locul de munca,pe unele persoane ne-au pus sa semnam un act prin care ,daca nu atingem niste indicatori in fiecare luna ,ni se retine din salar intre 3 si 10 %.mentionez ca am salarul brut 755 lei.este legal?
Răspuns la discuția dreptul la somaj
am inteles.o ultima intrebare - deci pot primii somaj sau nu?si cam ce suma? multumesc si imi cer scuze de deranj.
Răspuns la discuția dreptul la somaj
am luat doar 470 lei deoarece mi se retine in fiecare luna o garantie de 70 lei ec.a 3 salarii.
Răspuns la discuția dreptul la somaj
multumesc mult...............
in 17 nov.am un an lucrat la o firma, salar brut 750 lei, in mana 470 lei.as dorii sa stiu daca plec in somaj ce suma as lua ca ajutor de somal.si ce perioada. multe multumiri
Răspuns la discuția ajutor de somaj
va multumesc mult......
Discuție ajutor de somaj
pot benefici de ajutor de somaj daca mi-a fost desfacut contractul de munca in baza art.61 lit.a din codul muncii?
Discuție somaj
studiile superioare se considera ani vechime in munca ?