avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Activitate Diana_90

Activitate Diana_90

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
mirei2012 a scris:

cristian i a scris:

curaj Mirei:strong:

Am zis ;)
Poate cineva care a trecut prin coduri a priceput altfel....mie de la distanta asa imi rezulta...ca poate fi retinut si suspectul minor datorita imposibilitatii de a avea un mandat de arestare la purtator





Si eu sunt de aceeasi parere; ca normal ar fi sa se poate ...dar art. nu sunt formulate foarte clar sa zicem...
Asteptam cartile lui udroiu sau codul comentat sa ne lamurim : ))..
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
mirei2012 a scris:

catalin1980 a scris:

Diana_90 a scris:

Suspectul minor poate fi retinut?..din art 243 alin 2 eu inteleg ca nu... pareri?


arestarea preventiva si retinerea pe noul cod in cazul suspectului minor se da numai in cazuri exceptionale.Diferit fata de vechiul cod....


Pai cred si eu...daca diavolul pune vreo 2 bombite in piata doar n-o sa-l lasi liber ca e doar suspect





Sunt de acord dar la alineatul 2 parerea mea e ca trebuiau sa mai bage si cuvantul suspect...Retinerea si arestarea preventiva pot fi dispuse si fata de un suspect sau inculpat minor, in mod exceptional...etc.///sau sa nu mai fi scris deloc ca sa nu existe discutii...Retinerea si arestarea preventiva pot fi dispuse si fata de minor, in mod exceptional..... Asa cum e acum te pune pe ganduri...
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
asta ma induce si pe mine in eroare..
La primul alineat spune ca se aplica masurile preventive ....Dar la alineatul 2 spune retinerea si arestarea preventiva pot fi dispuse si fata de inculpatul minor... Nu scrie de suspectul minor.///Nu se poate interpreta ca o derogare de la alin 1?
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Suspectul minor poate fi retinut?..din art 243 alin 2 eu inteleg ca nu... pareri?
Discuție Instiintare CAS
Am primit de curand o instiintare de la cnas care suna in felul urmator:
"In conformitate cu art.215 alin (3) din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, aveti obligatia de a depune la casa de asigurari de sanatate declaratii privind obligatiile de plata ce va revin fata de Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate.
Va invitam ca in termen de 15 zile de la primirea prezentei, sa depuneti declaratiile, insotite de deciziile de impunere anticipate si anuale emise de organele fiscale si procesele verbale de inspectie fiscala, dupa caz, pentru perioada:2008 - 2012 si sa va justificati plata/neplata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru aceasta perioada.
Nedepenerea declaratiei/declaratiilor privind obligagtiile fata de fond conduce la stabilirea din oficiu a contributiilor.
Aceasta instiintare va este comunicata in temeiul art.83 alin (4) din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si Art. V alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.125/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr.571/2003 privind Codul Fiscal.".

Situatia mea este urmatoarea:
In 2009-2010 am avut un PFA pt ca am fost consultant financiar la o banca.
In perioada asta am depus la Anaf Declaratiile acelea care trebuiau depuse... nu mai stiu exact... si am platit ce am avut de plata.
In mai 2010 am inchis pfa-ul pt ca nu mai il foloseam...

Am mai fost angajata.. dar de data asta cu, contract individual de munca cateva luni in anul 2012...
Angajatorul mi-a platit asigurarile din cate stiu eu.

In toata aceasta perioada.. respectiv 2009-2013 am fost si studenta la facultate.
De cand am terminat facultatea iau somaj.

In anii astia am luat de mai multe ori adeverinte fiscale din care reiesea ca nu am nici un fel de datorii...

Stie cineva sa ma lamureasca despre ce este vorba?... este posibil sa fie o greseala sau am ceva de plata si eu nu stiu...??

Ce documente trebuie sa duc la CAS si de unde fac rost de ele?

Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Stie cineva daca dintre colegii care au obtinut note bune la juidic a invatat cineva dupa codul civil comentat - baias ?
Are un pret cam piperat si nu as vrea sa dau banii degeaba :(
Va multumesc.
Multumesc.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Ok,, dar ce presupune aceasta inscriere?
Te inscri dupa ce esti declarat admis sau poti sa te inscri doar dupa ce ai si avocat indrumator ?
Daca te inscri..dupa ..mai poti sa te "suspenzi" in vreu fel?.. ca sa nu pierzi aceasta calitate?
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Am si eu o intrebare daca stie cineva..
Acum vorbind la modul ideal.. ca ar fi cineva ff bine pregatit care sa ia admiterea in acelasi an atat la inm cat si la barou (avocat stagiar).
De candidat.. se poate candida la amandoua.. asta nu e problema.. numai sa nu pice probele in aceeasi zi..
Sa presupunem ca este declarat admis atat la INM cat si la Barou (avocat stagiar).
Avand in vedere ca rezultatele de la barou in principiu se afla putin mai tarziu… .. daca optezi pt INM sa zicem .. mai e posibil sa “ti se recunoasca admiterea promovata la barou” peste cativa ani daca o sa vrei sa te reorientezi si sa te faci avocat ?.. sau va trebui sa dai din nou admiterea..?
Din cate stiu la suspendarea din functie.. poti sa revi oricand..nu iti pierzi calitatea de avocat?
Exista o asemenea institutie si la stagiari?
In ce moment ti se recunoste aceasta calitate?..imediat dupa admitere.. sau trebuie sa-ti gasesti avocat indrumator..
Nu stiu cat de clar m-am exprimat..
Sper ca ati inteles ce vreau sa intreb.
Stie cineva sa-mi raspunda?
Multumesc anticipat.
Am si eu o intrebare daca stie cineva..
Acum vorbind la modul ideal.. ca ar fi cineva ff bine pregatit care sa ia admiterea in acelasi an atat la inm cat si la barou (avocat stagiar).
De candidat.. se poate candida la amandoua.. asta nu e problema.. numai sa nu pice probele in aceeasi zi..
Sa presupunem ca este declarat admis atat la INM cat si la Barou (avocat stagiar).
Avand in vedere ca rezultatele de la barou in principiu se afla putin mai tarziu… .. daca optezi pt INM sa zicem .. mai e posibil sa “ti se recunoasca admiterea promovata la barou” peste cativa ani daca o sa vrei sa te reorientezi si sa te faci avocat ?.. sau va trebui sa dai din nou admiterea..?
Din cate stiu la suspendarea din functie.. poti sa revi oricand..nu iti pierzi calitatea de avocat?
Exista o asemenea institutie si la stagiari?
In ce moment ti se recunoste aceasta calitate?..imediat dupa admitere.. sau trebuie sa-ti gasesti avocat indrumator..
Nu stiu cat de clar m-am exprimat..
Sper ca ati inteles ce vreau sa intreb.
Stie cineva sa-mi raspunda?
Multumesc anticipat.