avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate roxana82mariana

Activitate roxana82mariana

va multumesc
buna ziua,as avea si eu urmatoarea intrebare:am 4 luni de sarcina si abia peste 2 saptamani pot anunta firma de existenta ei,deoarece am asteptat sa mi se prelungeasca contractul de munca...pentru faptul ca nu i-am anuntat si o sa-i anunt asa tarziu,pot ei sa pledeze pentru necunostiinta de cauza sau ceva de genul si sa am probleme cu indemnizatia sau de alta natura?
multumesc pt raspuns
as fi vrut sa intru in concediul de risc maternal deoarece,firma la care lucrez,ma tine din nov,numai in contracte,de 2,respectiv 3 luni...nov-ian,contract 2 luni pe perioada determ,feb-mai,am trecut sub un alt nume de firma,in cadrul aceleiasi firme,mai-august,alt contract pe perioada de 3 luni...nu stiu daca in august,au de gand sa-l prelungeasca,tocmai din aceasta cauza,inca n-am spus ca sunt insarcinata,am 3 luni si 2 sapt de sarcina si speram ca daca intru in concediul de risc maternal (am conditii la munca destul de grele,sunt nevoita sa car cutii si tau in picioare,avantajul este ca lucrez part time) si dupa acest concediu in cel prenatal,sa pot lua cei 600 ron...nimeni nu stie sa-mi spuna daca beneficiez de ei!m-am angajat la sf lui nov 2010,venind la aceasta firma,direct din somaj si abia in la sf lunii octombrie as intra in prenatal,dar daca ei nu imi prelungesc,nu vad alta posibilitate cum as putea sa beneficiez de indemnizatia de 600 ron...sper ca ati inteles cam ce am vrut sa spun...oricum,va multumesc pt raspunsurile dvs...
buna ziua,sunt insarcinata si as vrea sa intru in concediu de risc maternal!problema e ca la inceputul lui august,imi expira contractul,acesta fiind pe perioada determinata!eu vreau ca direct din acest concediu,sa intru in cel prenatal,intrebarea este:ce se intampla cu contractul in aceasta situatie?
am incheiat acum 2 luni si ceva,2 contracte civile cu o firma de publicitate(merchandising,hostess,etc) pe perioada nedeterminata!acum,la sf lunii iunie,ar trebui sa iau al treilea salariu,de la fiecare contract!problema e ca pana in prezent,de cand m-am angajat,nu mi s-a dat niciun ban,am sunat la firma acum 2 sapt,mi s-a spus ca a fost o problema,dar sa nu-mi fac griji,ca vor intra banii si de atunci nu mi se mai raspunde la tel!ce pot sa fac in acest caz?cui ma pot adresa?cum pot sa-mi recuperez banii?
Răspuns la discuția demisie fortata sau concediere?
buna ziua,astazi am primit urmatoare instiintare de la firma"informare desfiintare loc de munca"!vreau sa-mi spuneti daca e ok sa o semnez...
''va aducem la cunostiinta desfiintarea locului de munca din motive economice.Societatea nu mai are disponibile alte locuri de munca raportat la nivelul preg dvs profes. ,insa am solicitat conform preved legale in vigoare sprijinul ag terit de munca in vederea redistrib dvs coresp pregat profes. prin informarea nr 282 din data de 10.08.2009.In consecinta,vi se acorda un preaviz de 20 zile lucrat. in perioada 10.08.09-
4.09.09
Mentionam ca potrivit art 78(alin 1) din CIM unic la nivel national pe anii 2007-2010 unit.va acorda in afara drepturilor cuvenite la zi ,o compensatie in valoarea unui salariu de baza brut lunar"
urmeaza jos semnaturile de rigoare,cu am luat la cunostiinta.....
este ok ?pot sa beneficiez de somaj?
Răspuns la discuția demisie fortata sau concediere?
astazi mi s-a spus ca se va face trecerea la fractiune de norma,asa ca voi lucra 40 h p luna...salariul ar fii echivalentul a 130 lei...fac lucrul asta ca sa scape cat mai repede de mine dar eu le-am spus ca in conditiile in care imi gasesc loc de munca plec...in CIM meu,la durata muncii scrie norma intreaga,8 h pe zi,40 h pe sapt!mai jos,sectiunea b,scrie"programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern /contractului colectiv de munca aplicabil"!asta este punctul 1 cu norma intreaga!la punctul 2 este trecuta fractiunea de norma unde in paranteza scrie cel putin 2 h pe zi!eu am semnat in martie scaderea de salariu(am ajuns la min pe economie)si n-am comentat nimic atunci,am zis sa fie bine dar acum...sfatuiti-ma ce pot sa fac in situatia asta!pot sa refuz fractiunea?daca da,ce se poate intampla in cel mai rau caz?au dreptul sa ma treaca la fractiune de norma?nu inteleg de ce le convine asa,tinand cont ca tot trebuie sa-mi plateasca impozitele si pe deasupra si abonam lunar la RAT care valoreaza mai mult de jumatate din cei 130 lei
Răspuns la discuția demisie fortata sau concediere?
buna ziua!nu v-am mai deranjat in ultimul timp deoarece la firma lucrurile par ca s-au linistit deocamdata,la modul ca nimeni nu-mi mai cere demisia!ultima data cand am vb cu seful meu(mentionez ca firma isi are sediul in bucuresti,legatura se tine doar prin telefon si din cand in cand vizite)l-am intrebat ce se mai aude cu demisia si mi-a spus ca deocamdata nu se mai aude nimic,sa-mi fac in continuare treaba,sunt in continuare angajata lor dar nu se stie ce se va intampla,ori referate,ori scaderea nr de ore din program,dar cu somajul mai greu...si ca sunt singura dintre cei vizati care nu si-a dat demisia...simt ca ceva e in neregula pt ca mi se pare ciudat ca toti sa-si fii dat pur si simplu demisia,fara sa li se dea nici macar un salariu compensator,iar eu,singura care nu mi-am dat demisia...nu s-a luat nicio masaura impotriva mea(referate,avertismente,presiuni)
Răspuns la discuția demisie fortata sau concediere?
daca vor sa-mi reduca programul si salariul si eu nu vreau,se pot intamla alte lucruri?ma refer la faptul sa fiu concediata din aceasta cauza,ca refuz trecerea la part time sau fractiune de norma!mie mi e frica de faptul ca o sa vina pe teren(firma e din bucuresti)eu din craiova si o sa mi faca probleme.....daca primesc 3 salarii,asta insumand 1600 lei,sa accept?sau sa nu ma dau batuta?mi-au spus clar:scopul lor e sa nu desfiinteze postul pt ca in primavara s ar putea sa angajeze iar!eu nu inteleg de ce nu m ar lua pe mine din somaj?am inteles ca daca desfiinteaza postul si ma tyrimit in somaj,nu trebuie sa astepte 1 an sa l infiinteze,pot dupa cateva luni sa ma cheme pe mine din somaj sa l reocup!este adevarat?