avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate povidiu

Activitate povidiu

Răspuns la discuția 2 intrebari
Hello,

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Ovi
Răspuns la discuția 2 intrebari
Multumesc de raspunsul prompt,
Amicul meu s-a inteles cu asociatul sau ca acesta sa se retraga din firma fara probleme si cerinte. Deci ramane doar amicul meu englez.
Deci sa inteleg ca nu este o problema ca un cetatean Englez sa detina o proprietate in ROmania.

Ovi
Discuție 2 intrebari
Buna, as avea 2 intrebari daca puteti sa ma ajutati.

Un amic de al meu cetatean britanic este asociat intr-o firma romaneasca cu un roman. Pe aceasta firma au achizitionat o casa + terenul aferent. Amicul vrea sa desfiinteze firma si sa treaca casa pe numele lui. Este posibil ca el sa detina o proprietate in romania ca cetatean european?

Daca transfera casa pe numele lui trebuie sa plateasca ceva taxe(tva sau orice ar fi) ?

Ovi
@carmenmur, imi pare rau, dar raspunsul dvs nu m-a lamurit foarte mult. Cam scurt :)
Din cate stie eu mostenitorii rezervatari sunt:
- Descendentii defunctului de orice grad (art. 841-842 Cod civil), deci toate persoanele care fac parte din clasa I de mostenire legala: copii defunctului si urmasii lor in linie dreapta la infinit;
- Parintii defunctului (art. 843 Cod civil), deci ascendentii privilegiati din clasa a II-a de mostenitori legali;
- Sotul supravietuitor al defunctului, prin efectul legii 319/1944, fie ca va veni in concurs cu alti mostenitori rezervatari, fie ca este singurul mostenitor rezervatar si vine in concurs cu ascendentii ordinari, colateralii ordinari sau privilegiati sau cu persoane straine gratificate de defunct.

Unchiul nu este casatorit, este divortat de peste 30 de ani, nu are copii, parintii nu ii traiesc.
Asa stiam si eu, ca nuda proprietate nu poate fi atacata.
Multumesc mult de sfaturi, oricum ma gandesc ca faptul ca conform contractului dreptul de proprietate si intabulare a fost trecut in numele meu si al sotiei este in favoarea noastra.
Nu are copii, nu are sotie, nu are sora sau frati. Are ceva nepoti mai indepartati. Socrul meu e verisor primar cu el. Mai apropiat de atat nu cred ca exista nimeni.
Ma informez si eu sa stiu ce m-ar putea astepta, in orice eventualitate.
As avea o intrebare la dvs.

Eu impreuna cu sotia am cumparat de la unchiul sotiei un apartament. Unchiul are drept de uzufruct viager pe el pe perioada vietii. Apartamentul este intabulat pe numele nostru, unchiul aparand la Sarcini pe coala CF.
Intrebarea mea este: Poate cineva din rudele lui sa atace acest contract si sa il anuleze?
Buna,

As avea si eu o intrebare/nelamurire.

Sotia mea a fost angajata timp de 3 ani in cadrul unei firme, de la care a fost disponibilizata si a fost in somaj 7 luni. Dupa cele 7 luni de somaj si-a gasit un loc de munca unde lucreaza legal de 6 luni. Acum si de la acest post urmeaza a fi disponibilizata. Intrebarea mea este, poate intra din nou in somaj? Pentru ce perioada?

Cu stima,
Ovi