Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj dupa somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj dupa somaj

Buna,

As avea si eu o intrebare/nelamurire.

Sotia mea a fost angajata timp de 3 ani in cadrul unei firme, de la care a fost disponibilizata si a fost in somaj 7 luni. Dupa cele 7 luni de somaj si-a gasit un loc de munca unde lucreaza legal de 6 luni. Acum si de la acest post urmeaza a fi disponibilizata. Intrebarea mea este, poate intra din nou in somaj? Pentru ce perioada?

Cu stima,
Ovi
Da, poate beneficia de somaj daca este dipsonobilizata si are stagiul de cotizare necesar de 12 luni in ultimele 24 de la depounerea dosarului de somaj
Va depune un nou dosar de somaj (am presupus ca ultimul contract de munca a fost pe perioada nedeterminata )

In functie de stagiul de cotizare, in 2009 se acorada somaj pe urmatoarele perioade;
a) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 15 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani