avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj dupa somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj dupa somaj

Buna,

As avea si eu o intrebare/nelamurire.

Sotia mea a fost angajata timp de 3 ani in cadrul unei firme, de la care a fost disponibilizata si a fost in somaj 7 luni. Dupa cele 7 luni de somaj si-a gasit un loc de munca unde lucreaza legal de 6 luni. Acum si de la acest post urmeaza a fi disponibilizata. Intrebarea mea este, poate intra din nou in somaj? Pentru ce perioada?

Cu stima,
Ovi
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 18:04, 21 Iulie 2009
Da, poate beneficia de somaj daca este dipsonobilizata si are stagiul de cotizare necesar de 12 luni in ultimele 24 de la depounerea dosarului de somaj
Va depune un nou dosar de somaj (am presupus ca ultimul contract de munca a fost pe perioada nedeterminata )

In functie de stagiul de cotizare, in 2009 se acorada somaj pe urmatoarele perioade;
a) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 15 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificarea stagiilor de cotizare anterior datei de 1 martie 2002 boerica boerica Buna ziua Supun atentiei dvs. urmatoarea speta: Un angajat al a fost disponibilizat cu art 65 (1). In incercarea de a depune dosarul in scopul obtinerii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, rog raspuns: ... Alog Alog Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: Am lucrat timp de 31 de ani, penultimul loc de munca 12 ani si 8 luni, dupa care am fost ... (vezi toată discuția)
Am posibilitatea sa primesc somaj? geani842003 geani842003 Buna ziua! Am o nelamurire. Eu am lucrat la o societate de pe data de 24.09.2007 pana pe 07.09.2008 (demisie), iar pe data de 08.09.2008 pana in prezent lucrez ... (vezi toată discuția)