avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1912 soluții astăzi
Forum Activitate niculescu cornelia

Activitate niculescu cornelia

In urma cu 3 ani de zile am fost implicata intr-un accident rutier. In urma accidentului produs din vina unui sofer(concluzie trasa de expertul care a analizat cazul, de politistul care a anchetat dosarul si de actele depuse) dosarul a mers la parchet dupa un an si jumatate cu propunerea de trimitere in judecata a acelui sofer,de unde a mers inapoi la politie pentru un supliment de expertiza.Astfel ca dupa aproape trei ani am primit citatie de la politie. Sunt citata procedural eu si ceilalti vatamati in calitate de parti vatamate in cauza privind dosar penal. As dori daca am fost suficient de explicita sa aflu ce inseamna (adica ce se doreste)cu aceasta noua audiere.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare si as dori un raspuns din partea dumneavoastra.
In aprilie 2007 am avut un accident de masina provocat de un microbuz care nu mi-a acordat prioritate.In urma accidentului a decedat o persoana si alte trei ranite.In mai 2008 a plecat dosarul de la politistul care s-a ocupat de caz la comandant unde a stat pana in 5 octombrie 2008 cand a plecat la procuratura,avand propunerea de trimitere in judecata a soferului microbuzului. Expertiza tehnica care s-a facut arata ca eu nu am avut nici o vina, toata vina apartinand soferului de la microbuz.De atunci nu am nici o instiintare din partea procuraturii, deci nu stiu ce s-a intamplat cu dosarul la procuratura. In cat timp trebuie procuratura sa solutioneze dosarul,si care este modalitatea in care ma anunta si pe mine?. Exista un termen dupa care se prescrie fapta,adica eu in calitate de parte vatamata nu ma mai pot adresa nici unei instante pentru rezolvarea cazului?.
Subiect: RE: Accident cu vatamare corporala - neacordare de prioritate

In data de 12 aprilie 2007 am fost implicata intr-un accident rutier in urma caruia a decedat o persoana si alte trei ranite.Dupa un an si 2 luni adica in mai 2008 s-a reusit sa se incheie dosarul la politie de catre politistul care s-a ocupat de caz. Pana in data de 05 octombrie 2008 dosarul a stat la comandant cand a plecat catre procuratura cu propunerea de trimitere in judecata a faptuitorului accidentului. De atunci nu mai stiu nimic despre acest dosar. In cat timp trebuie procuratura sa solutioneze dosarul,si care este modalitatea in care ma anunta si pe mine?. Exista un termen dupa care se prescrie fapta,adica eu in calitate de parte vatamata nu ma mai pot adresa nici unei instante pentru rezolvarea cazului?. In urma expertizei tehnice s-a stabilit ca eu nu am nici o parte de vina in producerea accidentului, toata vina fiind a faptuitorului.
In data de 12 aprilie 2007 am fost implicata intr-un accident rutier in urma caruia a decedat o persoana si alte trei ranite.Dupa un an si 2 luni s-a reusit sa se incheie dosarul la politie de catre politistul care s-a ocupat de caz. Pana in data de 05 octombrie dosarul a stat la comandant cand a plecat catre procuratura cu propunerea de trimitere in judecata a faptuitorului accidentului. De atunci nu mai stiu nimic despre acest dosar. In cat timp trebuie procuratura sa solutioneze dosarul,si care este modalitatea in care ma anunta si pe mine?. Exista un termen dupa care se prescrie fapta,adica eu in calitate de parte vatamata nu ma mai pot adresa nici unei instante pentru rezolvarea cazului?. In urma expertizei tehnice s-a stabilit ca eu nu am nici o parte de vina in producerea accidentului, toata vina fiind a faptuitorului.