avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate iulia.balan

Activitate iulia.balan

Multumesc Mult!
Buna Seara ! Ma confrunt cu o noua situatie si nu stiu daca e normal;mi s-a cerut sa aduc la dosarul intocmit pentru ccc pe langa decizia de incetare pe care am adus-o de la ultimul loc de munca,si in cadrul caruia am avut si concediul medical si mai apoi prenatalul,si decizii de la celelalte 2 locuri de munca.
precizez ca la primele doua am lucrat in paralel 3 luni(a-2,a3-a si a-4-a) iar la al 2-lea si ultimul am lucrat in paralel 2 luni (5si 6)
De ce imi cer decizii de incetare a activitatii de la primele job-uri cand am adus de la ultimul si se verde si pe adeverinte situatia .
BUna Dimineata!
trec diresc la subiect:
In adeverinta luata de la ajofm scrie la o anumita rubrica ,perioada''concediul de lauzie de 42 se incheie pe data de 03.01.2012''
iar concediul medical de la medicul de familie ,cm post natal se incheie pe 31.01.2012.
De cand incepe perioada de 60 de zile in ca pot sa depun actele pentru ccc si ce se intampla daca se depasesc?
sunt 60 zile lucratoare sau calendaristice?
Scuze ca revin ,dar mai am o intrebare cam cat se plateste pentru un angajat cu contract de 2 ore ,la salariu minim pe economie,care ar fi suma care ar trebui sa o vireze lunar.
Bun si eu cum o fa pe acea asistenta care mi-a spus ca e vechi op-ul sa inteleaga lucrul acesta,tocmai citeam ca micro intreprinderile si persoanele juridice platesc trimestrial pe 25 a lunii aceste contributii ,ok e o luna intarziere dar ce treaba am eu ca nu eu sunt sanctionata daca nu isi face plata la timp,in fine cred ca trebuie sa listez ce am gasit si sa ma duc sa ii arunc hartiile in fata sau sa ma duc cu plasa la ea ,ceea ce nu as face mai bine ma duc si platesc 300 ron pe nenorocita de ecografie si nu ma mai umilesc in fata unei proaste care se crede importanta.
Multumesc pentru ajutor.ma simt mai informata.
O seara buna.

Buna ziua! Am si eu o intrebare,pe ce site sau unde pot sa intreb si sa verific in acelasi timp daca firma la care lucrez a platit sumele aferente bugetelor asigurarilor sociale si fondul special.Sunt in prenatal si am fost la spital sa ma internez pentru niste investigatii cu actele cerute la policlinica spitalului (trimitre medic de familie si adeverinta salariat pe care sunt specificate nr .op cont si data platii catre asig sociale si anume 27.07.2011)si mi s-a spus ca acest op este vechi,iar de la firma mi se spune ca e valabil 3 luni si ca plata urmatoare se face in data de 25 octombrie 2011 ,cine minte si ce pot eu sa fac ca maine cand ma duc sa nu imi mai respinga actele,stiam ca gravidele au gratuitate

Buna ziua !Sunt in concediu medical si urmeaza sa intru in concediu prenatal ,problema e ca nu stiu sigur daca firma la care lucrez a facut platile la asigurarile de sanatate si ce taxe mai avea de plata,ca eu sa pot beneficia ulterior de concediu de cresterea copilului si nu stiu daca concediile medicale sunt acoperite daca op-ul dat de ei este valabil.
Unde pot sa ma interesez sau pe ce site pot sa intru sa verific.
Răspuns la discuția concediu prenatal
Multumesc mult pentru raspuns !
O zi buna!
Buna ziua ! am si eu o nelamurire!
In momentul de fata am 28 de saptamani de sarcina si sunt in CM cod diagnostic 745perioada 25.07.2011-07.09.2011,urmeaza sa merg sa il prelungesc ;
Intrebarea e cand ar trebui sa intru in prenatal ,care ar fi data cu care ar incepe prenatalul,ca sa stiu cam cand sa pregatesc actele.Data probabila a nasterii 04 12.2011
Multumesc de ajutor!