avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate myhaela39

Activitate myhaela39

Pensie pe caz de boala .Buna ziua,trebuie sa ai un minim de vechime in munca,pentru a putea iesi la pensie de boală? Multumesc
Bună ziua. Datoriile pentru impozitul pe teren se prescriu? Dacă da, dupa câți ani si care este procedura?Mulțumesc frumos
Multumesc frumos. Dar daca nu vrea nici sa mi vanda/doneze? Sunt obligata sa i acord teren,ca sa aiba acces la casa?

raluk0207 a scris:

Depinde cum va înțelegeți cu sora.
De principiu ar trebui sa faceți un partaj și dvs sa luați și jumătatea surorii, iar sora sa primească o sulta.
Sau, sora va poate vinde/dona jumătatea ei.

Terenul este al meu,este vorba doar de casa.ar fi 50/50,cu sora mea,casa fiind practic pe terenul meu.cum se rezolva?

raluk0207 a scris:

Fie rămâneți asa, fie faceți partajul și va luați fiecare partea fizica din teren.
Se procedează cum doriți

Terenul pe care este amplasata casa,este al meu,cu act de vanzare cumparare,cu clauza de întreținere. ( de la parinti)Dar la casa,are si sora mea 50%, mostenire de la parinti. Cum se procedeaza in cazul acesta?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Reformulati intrebarea astfel incat sa se inteleaga ce doriti mai exact.
Problema dvs este legata de o mostenire sau de un act de vanzare?


Daca 50% din casa,revine altui mostenitor? Mulțumesc frumos

Mihăilă Sebastian a scris:

Sa se procedeze in caz de ce anume?

Buna seara.Daca am un act de vanzare cumparare pe numele meu ,pentru o suprafață de teren iar pe acest teren este o casa,la care are dreptul 50% si altcineva,cum se va proceda?mulțumesc
multumesc frumos.A fost la executor,dar i s a spus ca se poate face numai pe perioada de 3 luni,retroactiv,cand nu i s a platit pensia.Nu sepoate face la angajator,pentru pensiile viitoare?
Buna ziua
fata mea are o hotarare definita privind pensia alimentara,pe care trebuie sa i-o dea copilului minor,fostul sot,in cuantum de 25% din venituri.Va rog sa-mi spuneti,unde trebuie sa apeleze,pentru ca aceasta hotarare sa fie pusa in aplicare?
Mulțumesc frumos