avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 356 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara.Daca am un act de vanzare cumparare pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara.Daca am un act de vanzare cumparare pe numele meu ...

Buna seara.Daca am un act de vanzare cumparare pe numele meu ,pentru o suprafață de teren iar pe acest teren este o casa,la care are dreptul 50% si altcineva,cum se va proceda?mulțumesc
Ultima modificare: Miercuri, 15 Iunie 2022
myhaela39, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:47, 17 Iunie 2022
Sa se procedeze in caz de ce anume?
Daca 50% din casa,revine altui mostenitor? Mulțumesc frumos

Mihăilă Sebastian a scris:

Sa se procedeze in caz de ce anume?

Reformulati intrebarea astfel incat sa se inteleaga ce doriti mai exact.
Problema dvs este legata de o mostenire sau de un act de vanzare?
Terenul pe care este amplasata casa,este al meu,cu act de vanzare cumparare,cu clauza de întreținere. ( de la parinti)Dar la casa,are si sora mea 50%, mostenire de la parinti. Cum se procedeaza in cazul acesta?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Reformulati intrebarea astfel incat sa se inteleaga ce doriti mai exact.
Problema dvs este legata de o mostenire sau de un act de vanzare?


Fie rămâneți asa, fie faceți partajul și va luați fiecare partea fizica din teren.
Se procedează cum doriți

Alte discuții în legătură

Cumparare casa de la parinti iulyt iulyt Se poate cumpara apartamentul detinut de mama mea, in care eu si nevasta suntem luati in spatiu? Trebuie facuta dezbaterea mostenirii inainte sau care este ... (vezi toată discuția)
Despre succesiune - procedura, cote adrianciulei1970 adrianciulei1970 Mama mea a decedat.Eu am 42 de ani si un frate si o sora de 36 ani si 24 ani(varstele care le-am scris sunt la data decesului),casatoriti,la casele ... (vezi toată discuția)
Cedarea in favoarea unei parti dragoflori dragoflori Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul in care ultimul parinte a decedat in 2005, vreau sa deschid succesiunea, mai am o singura sora si ... (vezi toată discuția)