Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara.Daca am un act de vanzare cumparare pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara.Daca am un act de vanzare cumparare pe numele meu ...

Buna seara.Daca am un act de vanzare cumparare pe numele meu ,pentru o suprafață de teren iar pe acest teren este o casa,la care are dreptul 50% si altcineva,cum se va proceda?mulțumesc
myhaela39, utilizator
Sa se procedeze in caz de ce anume?
Daca 50% din casa,revine altui mostenitor? Mulțumesc frumos

Mihăilă Sebastian a scris:

Sa se procedeze in caz de ce anume?

Reformulati intrebarea astfel incat sa se inteleaga ce doriti mai exact.
Problema dvs este legata de o mostenire sau de un act de vanzare?
Terenul pe care este amplasata casa,este al meu,cu act de vanzare cumparare,cu clauza de întreținere. ( de la parinti)Dar la casa,are si sora mea 50%, mostenire de la parinti. Cum se procedeaza in cazul acesta?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Reformulati intrebarea astfel incat sa se inteleaga ce doriti mai exact.
Problema dvs este legata de o mostenire sau de un act de vanzare?

Fie rămâneți asa, fie faceți partajul și va luați fiecare partea fizica din teren.
Se procedează cum doriți