Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre succesiune - procedura, cote
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre succesiune - procedura, cote

Mama mea a decedat.Eu am 42 de ani si un frate si o sora de 36 ani si 24 ani(varstele care le-am scris sunt la data decesului),casatoriti,la casele lor.Locuiesc cu tatal meu in casa parinteasca si sunt necasatorit.
1.Se poate deschide succesiunea?Este vreun termen legal de la data decesului pana la data deschiderii succesiunii care trebuie respectat?Daca se poate deschide la cine se face,la Notar sau la Judecatorie?Ce cota parte va reveni fiecaruia?Mama are si 1,4 ha teren exravilan.Acela cum se imparte?
2.In momentul actual sunt obligat sa platesc ceva fratilor ca stau in casa parinteasca?Stiu ca un frate de-al mamei a facut iesire din indiviziune si a dat bani tuturor fratilor si a ramas in casa parinteasca.Eu nu doresc sa raman in casa parinteasca.Doresc sa mai stau max. 3 ani,apoi sa intru in posesia unui teren in curtea parintilor si pe el sa-mi construiesc casa mea.Pana atunci trebuie sa platesc ceva?Sora mea vrea sa divorteze.Eventual o primesc sa stea cu mine si cu tatal meu.
3.V-am spus ca doresc sa intru in posesia unui teren in curtea parintilor.Vreau sa procedez astfel:terenul ce-mi revine mie si pe al fratelui sa mi-l doneze sau sa-l cumpar.Cum se procedeaza?Ce acte trebuie sa fac si la ce institutie?
4.Daca fratele meu imi doneaza terenul,donatia poate fi atacata?Daca il cumpar,il pot cumpara la pretu lacare se inteleg partile?
Cuna ziua,
Dezbaterea succesiunii se poate face oricand, nu exista un termen de decadere.
2. Acceptarea succesiunii se poate face in termenul stabilit de lege si anume: pentru decesele intervenite inainte de 01.10.2011 se accepta expres sau tacit in 6 luni, dupa aceasta data, acceptarea expres sau tacit se face in 12 luni.
3. Cotele de impartire sunt cele stabilite de legiuitor: sotul supravietuitor 1/4 din masa partajabila (totalitatea bunurilor mobile si imobile deci si terenul extravilan) si copii impart in cote egale restul de 3/4.
Ca sa ramaneti in casa parinteasca ca proprietar de drept asupra intregii parti ce revine copiilor va trebui sa dati sulte fiecaruia dintre ei contravaloarea cotei lor. Puteti sa ramaneti cu acordul lor fara a da sulta si fara a fi neaparat proprietar decat pe cota dumneavostra.
4. In privinta terenului pe care vreti sa deveniti proprietar, in afara cotei din curtea parionteasca ce va revine puteti cumpara cotele restului fratilor sau acestia, dupa dezbaterea succesiunii sa va vanda sau sda va doneze cotele lor. Va pot vinde sau dona si inainte cotele ideale.
5 Valoarea minima la care se incheie un contract de vanzare cumparare se stabileste de notar in functie de grilele sale.
6 dezbaterea succesiunii se face la notar daca partile se inteleg sau la instanta daca partile nu se inteleg.
7 Primirea surorii nu are legatura cu dezbaterea sucesiunii ci cu legatura de sange.
av. Gabriel Klein Kiritescu