Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Suntem patru frați o fata și trei băieți, părinții noștri decedați unul din frați dorește că partea ce-i revine să o lase celorlalți trei frați,sora cea mare dorește că partea ei să o de-a fratelui mai mare iar fratele mijlociu adică eu doresc o anumită sumă drept despăgubire de la fratele cel mare care deja locuiește în casa părintească.
Înainte de a dezbate succesiunea fratele mic poate să renunțe in favoarea celorlalți trei frați prin notariat?
Sora poate că partea ce-i revine să o doneze in favoarea fratelui mai mare(celui care deja locuiește în casa părintească)
Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Buna seara,
1. Nu exista renuntare in favoarea ..
Exista doar RENUNTARE sau ACCEPTARE.
Renuntatorul este ca si cum nu ar fi existat si cota lui se imparte celorlati dupa cotele legale.
2. Cel care vrea sa gratuleze pe celalalt va trebui sa-si accepte partea si apoi sa o instraineze cui dorese.
3. FRATELE mic poate renunta la mostenire inainte de dezbaterea ei, partea lui revenind celorlalti.
4. Dumneavoastra puteti solicita ca in locul bunurilor din masa succesorala ce v-ar reveni sa solicitati o sulta lasand bunul (casa) in materialitatea ei fratelui acre locuieste acolo.
5 Sora ar fi bine sa solicite tot o sulta si sa o doneze apoi fratelui mai mare.
In felul asta dezbateti usor succesiu8nea.