avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate laviii

Activitate laviii

Buna ziua,

Ma intereseaza daca noua lege de acordare a indemnizatiei se va aplica si pentru mamele aflate in concediu crestere copil....mai exact pentru cele care au optat pentru un an.
In presa apare:
"Aceasta lege se aplica si mamelor care au nascut deja si care vor fi in concediu pentru cresterea copilului la 1 iulie, cand intra legea in vigoare, pana la implinirea varstei copilului de 2 ani. E o lege de care este mare nevoie, pentru ca tot vorbim de sustinerea natalitatii, de sustinerea familiei" a explicat ulterior Cristina Pocora (PNL), vicepresedintele comisei. '"....dar ceva mai clar nu am gasit nicaieri.
Mentionez ca eu sunt acum in concediu si am optat sa stau acasa 1 an (fiica mea e nascuta in 30 iulie).

Multumesc,
Buna ziua,
Urmeaza sa imi depun dosarul pentru acordarea indemnizatiei. As dori sa optez pentru 1 an , insa in cazul in care se va aproba modificarea (85% in primul an si 1200 lei in al doilea) as opta pt doi.ani.
Am cateva nelamuriri:
1. Care este termenul maxim la care trebuie sa depun dosarul? (Ultima zi de concediu postnatal a fost 5 oct si momentan sunt in concediu de odihna pana in 19 oct inclusiv).
2. Care este perioada pt care se calculeaza 85%.Fetita este nascuta pe 30 iulie
3. Cum suna textul legii modificate..adica ma intereseaza daca are rost sa astept intrarea in vigoare. Nu as vrea sa aman depunerea dosaruli pana in ultima zi...si legea sa fie, de ex., pentru nasterile incepand cu.2016.
Mulrumeac.`q
Răspuns la discuția angajat + avocat
grace_r: se poate amana decizia in cazul ei pana la verificarea celor declarate in comisie..???
ea practic poate doar sa spuna...in comisie ..nu poate aduce documentele..nu are cum

inca ceva...reprezentantul sindicatului...ce rol are?...de observator...sau de aparator al angajatului???
adica sta acolo doar sa vada daca totul se respecta conform regulilor....sau poate interveni pentru a il apara pe agajat?
Răspuns la discuția angajat + avocat
grace_r a scris:

Prezentarea ei nu trebuie sa se refere la faptele de care ea este invinuita

....nu inteleg..

asa i=am zis si eu ...sa scrie de acasa totul si sa lase foaia ...daca de vorbit nu poate vorbi....(trebuie scrisa de mana??...sau poate fi si printata?)
adevarul o sa il zica clar...asa i-am zis si eu ...si asa va face

sa zicem ca se duce singura....fara avocat...si va fi concediata...poate apoi face contestatie....se poate modifica concedierea din cartea de munca???...si va putea ea in timpul contestatiei sa aduca dovezi din care sa rezulte ca a fost influentata?
Răspuns la discuția angajat + avocat
grace_r: nu a semnat nici o decizie de suspendare

freeelis: nu e vorba de moartea caprei:)....nu stiu daca am zis...dar initial ea nu a zis nimic despre ce i-a zis superiorul sa faca...l-a acoperit....se gandea ca oricum nu mai are cum sa lucreze in continuarea acolo...si-a dat si demisia....
totul s-a schimbat cand a aflat ca va fi cercetata discipinar...si ca superiorul a contribuit mult de tot la cercetarea ei.
si de ce sa fie ea data afara???...a gresit....a recunoscut...normal ca nu a obligat-o ala se faca ce a facut....dar acuma sincer...cati angajati nu fac direct ceea ce le spune sefu sa faca....fara sa mai tina cont ca bine sau e rau...??
mai mult de atat era influentata zilnic prin faza de genu....''zburam din firma''....
Răspuns la discuția angajat + avocat
si nu se ''supara'' comisia??
eu ma gandeam si altfel...ea isi zice punctul de vedere in fata comisiei..spune ce i-a sugerat superiorul si ca a facut si el la fel....si apoi ma gandeam ca poate va fi convocat si el la comisie...iar decizia de sanctinare pentru ea...sa fie amanata pana la solutionarea celeilate..
poate gresesc...dar asta ar fi fost de preferat pentru ca ea se duce la cercetare pe 11....si pe 14 ar fi ultima ei zi de munca (conform preavizului ..in 30.07...si-a depus demisia)
Răspuns la discuția angajat + avocat
ea si-a recunoscut vina...in prima faza
dar nu este singura vinovata...practic ea este executanta...superiorul ei a ''sfatuit-o'' sa faca ceea ce afcut..si ea initial...a luat toata fapta asupra ei...s=a gandit ca isi da demisia...si asta e..
ulterior a aflat ca cl pe care il acoperea.....aducea in continuare probe impotriva ei....fapt ce a determinat-o sa spuna adevarul..
acum problema este ca sefi mai mari...nu o cred pe ea...tin practic cu superiorul..care normal ca nu recuoaste nimic....
ea are dovezi prin care demonstraza ca si superiorul a facut aceleasi fapte...si asta vrea sa arate in comisie
singura nu face fata...este timida...si de aia ma gandeam ca ar fi fost mult mai usor sa vorbesca cineva pentru ea.
se gandeste chiar la posibilitate ca superiorul...care va fi si el prezent la comisie...sa fie el insotit de un avocat...deocarece stie ca ea are dovezi impotriva lui si le va prezenta
pe de alta parte se gandeste ca daca apare cu un avocat ....nu va da bine in fata comisiei...este vb de o institutie bancara
Răspuns la discuția angajat + avocat
problema este ca ea nu cumoaste acel reprezentant...noi suntem din provincie si cercetarea are loc in bucuresti...asa ca o sa il vada cu 5 min inainte....
















Răspuns la discuția angajat + avocat
sa zicem ca prietena mea nu se duce cu avocat la cercetare....si acolo sunt doar cei din comisie + reprezentantul sindicatului.....care sincer nu stiu cum ar putea sa o ajute...avnad in vedre ca acolo il vede pentru prima oara...si nu are cum sa ii povesteasca situatia.
...se duce si apoi se emite decizie pe care ...doamne fereste... scrie concediere...si ii trmite cartea de munca pachetel cu concedierea pe ea..
acum ea are dreptul in 30 de zile sa conteste decizia....impreuna cu avocatul
totusi...nu e preferabil sa se evite astefel de situatii.....din ambele puncte de vedere....(am dreptate Gratiela??)
inclin sa cred ca totusi prezenta unui avocat la cercetare ii da de inteles angajatorului ca nu se lasa cu una cu doua..
Răspuns la discuția angajat + avocat
demisia a fost inaintata in ..si covocarea la comisie este din