avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta Ciacciariello

Activitate Nicoleta Ciacciariello

Răspuns la discuția L;EGISLATIE ITALIANA
nu stiu daca acum iti mai sunt de folos insa iata cateva site-uri de legislatie italiana pe care eu le folosesc:
pentru jurisprudenta:
[ link extern ]

pentru norme:
[ link extern ] /
[ link extern ] /

Mult succes!
Răspuns la discuția Emigrare
Multumesc pentru invitatie !
Sa speram ca impreuna, voi care sunteti acasa si noi cei de aici ii putem ajuta si pe altii (sunt sigura ca nici nu stiti in ce numar mare sunt!) sa se descurce in hatisul legislativ care daca acasa este asa cum este...macar esti acasa!

Sallutari calde!
Răspuns la discuția Emigrare
Multumesc pentru raspuns ....si nu atat pentru raspuns cat pentru invitatia calda pe care ati lansat-o!
Referitor la mesajul meu...si eu, la randul meu am lansat numai o invitatie sau sa zicem o sugestie... extinderea categoriilor de discutii, informatii pe care spre surprinderea mea nu le-am gasit aici!

Sa speram ca voi cei de acasa si noi cei de aici putem schimba opinii pe care le putem impartasi si altora.

Salutari distinse!
Discuție Emigrare
Am observat ca discutiile forumului (cu exceptia anumitor aspecte juridice generale) se limiteaza numai la probemele juridice interne!
Avand in vedere ca problemele juridice se extind si dincolo de limita ce exista intre voi ce sunteti acasa si noi care suntem departe de casa cred ca ar fi interesant sa existe un loc unde se pot gasi sugestii, solutii pentru problemele juridice pe care romanii (emigranti) le intalnesc!

Multi dintre voi stiti ca inainte de a merge sa platesti o consultanta juridica(care aici te ruineaza) prima data consulti forumurile de specialitate.

Asadar, cred ca ati crea un spatiu util, intersant ce ar lamuri multe aspecte!





..multumesc pentru opinie!
pentru inceput salutari tuturor!
am nevoie de opinia dv. pentru a gasi o solutie la intrebarea: o persoana care a profesat in romania in domeniul juridic(consilier juridic) ce ar trebui sa solicite statului unde este rezident ( italia) : recunoasterea titlului profesional sau recunoasterea titlului de studiu, avand in vedere ca cele 2 proceduri sunt diverse?

daca te adresezi autoritatilor statului italian risti sa te pierzi in hatisul legislativ si in explicatii!

multumesc tuturor celor care acorda atentie acestui mesaj