avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate tina.04

Activitate tina.04

Răspuns la discuția amenzi ARR
Multumesc pt atentie.
Dar va rog sa-mi spuneti daca as avea vreo sansa de reusita daca fac contestatie.
Discuție amenzi ARR
Buna ziua.
As vrea sa stiu si eu cum se acorda amenzile la ARR.
Cat de grav poate fi daca am uitat sa declar la arr ca mi-am schimbat autoturismul. Acesta are asigurare pt sc de soferi. Toate actele imi sunt in regula. Nu-i cam mult 4000 lei amenda pt ca nu am declarat modificarea auto la ARR?
Buna ziua.
Vreau sa infiintez o asociatie culturala.
Intrebarea mea este daca se pot remunera anumite persoane( ex: cenzor, dirijor cor) si care este procedura?
Dar daca acestea sunt Membrii ai asociatiei ?
Răspuns la discuția ajutor deces
Multumesc.
Imi puteti spune daca se poate acorda ajutorul de deces din CAS cf L19/2000 atata timp cand acea pers a fost asigurata si in acelasi timp ajutorul prevazut in contractul de munca (2 salarii ) suportat din ch firmei?
Discuție ajutor deces
In cazul in care angajatorul se sustrage de la achitarea aj de deces(au trecut deja 6 sapt de la deces) ce pot sa fac. Cui ma adresez? Nu a primit nici drepturile salariale de 3 luni
Discuție ajutor deces
in cazul decesului unui angajat, se acorda ajutorul de deces cf legii 19/2000 in suma de 1836 lei de catre angajator.
Daca in contractul de munca este specificat ca are dreptul la 2 salarii care se acorda din ch firmei, mai poate primi si aj cf L19/2000 pt ca a fost asugurat?
Răspuns la discuția intabulare teren, casa
Multumesc de sfaturi. Sper sa se rezolve pe cat se poate de repede, fara alte complicatii.
Dar mai vreau sa va intreb daca mostenitorii legali ai batranei (copii,nepoti)care a donat terenul pot sa aiba pretentii.
Răspuns la discuția intabulare teren, casa
Terenul l-a primit cu titlu gratuit pt a ingrijit-o cativa ani.
Răspuns la discuția intabulare teren, casa
Are o hartie scrisa de mana de acea batrana, semnata in prezenta unor martori. Pe vremea aceea am inteles ca se proceda astfel . A obtinut si autorizatie de constructie pe acel teren.
Bunica mea a primit in urma cu 50 ani un teren de la o batrana , pentru a-si construi o casa. A construit casa, are autorizatie de constructie, dar terenul inca nu este intabulat. Impozitul este platit la zi. M-ar interesa care este procedura pentru intabulare a terenului si apoi a casei. Eu as vrea sa fac o extindere la acea casa dar pt a obtine autorizatii as vrea ca pozitia sa fie in regula.