avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate Beauty

Activitate Beauty

Cu multa consideratie va multumesc pentru raspunsuri si va doresc o seara cat mai buna tuturor!
Beauty
Inteleg ca prin notificare scrisa poate fi si acea instiintare prin care eu nu sunt de acord cu continuarea colaborarii nu?
Sau este vorba de preaviz caci eu nu gasesc acest termen in articolul respectiv!?
Ma gandeam sa le aduc la cunostinta(in scris) ca incepand cu data de.......incheiem colaborarea!
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna seara
Va rog frumos sa-mi raspundeti la intrebarea privind obligativitatea mea de a sta in preavizul de 15 zile deoarece nu-mi place ceea ce fac si as dori sa plec cat mai curand din cadrul companiei unde lucrez de pe data de 22 oct a.c.
Mentionez ca in contractul de munca pe care l-am semnat este stipulat acest fapt dar este stipulata si o luna perioada de proba.
Va rog sa ma lamuriti daca se paote sa-i anunt ca doresc incheierea colaborarii si sa nu stau in preaviz
Cu respect va multumesc
Beauty
Sunt consternata...............se pare ca au plecat actele pt proces penal...........nu a mai contat nimic .............spuneti-mi daca s-a terminat greva magistratilor ca sa stiu cam in cat timp voi primi citatie
Multumesc
Da stimata doamna grace_r am fisa postului in care se afla si paragraful conform caruia particip la gestiunea comuna si raspund Codului Muncii........deci iata-ma gestionar!eu sunt incadrata reprezentant comercial...si nu a fost facut nici macar 1 inventar 1 an de zile desi s-au perindat 2 sefi de magazin si 3 reprezentanti
convocarea este legala deoarece imi suspenda contr de munca din prima zi dupa terminarea concediului medical..si in termen de 5 zile lucratoare sunt convocata la cercetarea disciplinara..eu am fost ieri nu s-a putut si m-au chemat azi
ceea ce nu inteleg este de ce trebuie ca in 3 ore sa le dau raspunsul?????????nici n-am avut timp sa consult un avocat!
mi-au mai adus la cunostinta ca avand proces penal si castigand ei in instanta nu ma voi mai putea angaja niciodata in vreo farmacie(sunt anul 3) deoarece voi avea cazier.asta pe langa cati bani ii voi avea de platit firmei
privitor la salariu daca acopera sau nu..au spus ca facem un contract prin care ma oblig sa le achit in rate suma datoarta deoarece salariul meu blocat(odihna si medicale pe 2 luni) acopera jumatate si restul..in rate
si inca ceva......dupa achiatrea sumei demisia vine in mod automat
sunt chiar disperata credeti-ma!
Dovezile lor sunt :fisa postului care in mod automat ma face gestionar ,lipsa din inventar si faptul ca nu am anuntat in scris(deci nu pot dovedi) ca am gasit nereguli.Eu am informat (ca si colegele mele) verbal seful de magazin de cate ori am gasit nereguli.Problema cea mai grava este ca s-ar putea sa ma lupt cu morile de vant deoarece le-am facut plangere la ITM pentru blocarea abuziva a drepturilor salariale iar astazi comisia disciplinara ne-a spus ca ei stiau ca noi le-am facut plangere#-odeci asta ma face sa cred ca au multe pile si relatii.In cazul meu ,se vrea acest raspuns deoarece am avut concediu medical pana la data de 31 august iar cu data de 1 sept am contractul de munca suspendat.Astazi am fost cercetata disciplinar privind lipsa din gestiune si tot astazi mai precis pana la ora 16.30 trebuie sa dau raspunsul deoarece expira termenul de 30 de zile al colegei mele si ei trebuie sa deschida proces penal..............nu conteaza ca eu am fost audiata astazi
Dumneavoastra ce credeti????????
am sunat acum la jurista si i-am zis sa-mi mai acorde un ragaz....raspunsul a fost categoric ca nu se poate ca ei sunt presati de termene!!!este corect asa ceva?si daca eu le zic astazi ca sunt de acord cu imputarea ei ma vor chema la noapte sa semnez actele sau cum????????
sunt derutata ingrijorata..nevinovata......scarbita.........si mai ales neajutorata!!!
Buna ziua
Poate fi una dintre cele mei lungi ore din viata mea...fapt concret:astazi am fost cercetata impreuna cu o colega privind lipsa din gestiunea comuna(am fost 6 pers) a unei sume de 165 mil vechi .Aceasta s-a constatat cu prilejul inventarului facut acum 1 luna de zile (eu fiind in concediu nu am luat parte la acesta).
S-a convenit asupra imputarii sumei de 100 mil restul asumandu-si firma responsabilitatea.Cele 4 colege ale mele au semnat ca sunt de acord cu suma respectiva ce le revenea la fiecare in parte si cu demisia.Am ramas 2 fete care nu suntem de acord cu imputarea si nici cu demisia.Acum problema este ca cele 2 juriste din comisie ne-au presat la maxim ca pana azi la ora 16 sa le dam raspunsul final in caz contrar(nefavorabil) la ora 16.30 pleaca actele pentru proces penal.Acuzatiile ar fi delapidare,gestiune frauduloasa si f important neglijenta in serviciu.
Noi suntem reprezentanti comercial dar conform fisei postului participam la gestiunea comuna .........totusi nici la angajarea niciuneia nici la plecarea altor colege sau chiar a directorului de magazin nu s-a efectuat niciun inventar.Suntem acuzate ca nu am facut noi inventar si nu am cerut noi pleluare de gestiune ......ca nu am facut referate privind lipsurile.....ca nu am sesizat neregulile din inventar desi seful de magazin stia toate acestea.(seful de magazin a plecat intre timp ca si directorul coordonator care stia de toate acestea) Acum toate se sparg in capul nostru
Cum ma sfatuiti sa fac???????sa accept plata celor 30 mil ce mi se revin sau as avea sanse reale de a-i infrunta intr-un proces? va rog raspundeti-mi urgent caci la 16 trebuie sa anunt juristele firmei!
Mentionez ca ne-au anuntat ca in cadrul procesului penal ne vor cere si valoarea produselor lipsa la pretul de vanzare deoarece spun ei ca lipsa este calculata la pret de intrare(nu ni s-au aratat nici listele de inventar nici nimic altceva )
Va multumesc anticipat
Va multumesc pentru raspuns.Cu siguranta o voi contesta deoarece mi s-au pus niste hartii in fata si .......ma uitam ca mata la calendar!
Se doreste demisia mea si a inca unei colege cu orice pret iar noi tot cu orice pret nu o acceptam!
Inca o data multumiri!
Buna ziua
As dori sa stiu daca se poate face o cercetare disciplinara fara convocare......eu am fost chemata in urma cu aprox. 1 luna de zile la cercetare disciplinara in baza unui telefon deoarece eram in concediu medical.M-am prezentat la ora stabilita si am fost cercetata.Nu s-a emis nici o decizie pana in prezent.Astazi ma voi prezenta la alta cercetare de data asta cu convocare primita prin curier.Obiectul cercetarii de astazi este altul decat precedentul.Intrebarea mea este daca pot contesta o eventuala decizie a cercetarii anterioare dat fiind faptul ca este facuta fara convocare si eventual reluarea cercetarii anterioare in conditiile legale.
Va multumesc frumos !