avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate elro28

Activitate elro28

inca o intrebare, apartamentul ipotecat mai este urmarit de inca cel putin o banca,banii care s-ar scoate din vanzare nu ar acoperi nici ipoteca,cu atat mai putin sa mai ramana si pentru ceilalti. salariul are deja poprire pentru o banca cu 1/2 din cuantum.la extrasul de carte funciara apar si alte banci .nefiind liber de sarcini cum s-ar putea intelege?fapul ca imprumutul era pe 25 de ani poate fii fo;osit? multumesc
multumesc mult, daca puteti mai dati-mi amanunte despre ce trebuie sa respecte un executor ca sa fie in termenii legii. faptul ca nu s-a facut notificare de cedare creanta poate sa-mi foloseasca? nu stiu cum sa fac dovada ca nu am fost notificati nici de banca nici de recuperatori?
cum se poate intarzia o executare silita? ce obligatii are executorul fata de executat?
am avut un credit ipotecar la o banca, au scazut veniturile ,nu am putut plati integral ratele, m-au predat la o soc. de recuperare, nu am primit nici o notificare de cedare a creantei(in 2009).in 2010 am fost sunati de o doamna ca sa semnan un act ca le platim rate 11 luni si apoi toata suma ,ingroziti de situatie ai luati pe nepregatite am facut ce-au spus ,dar acum ne ameninta cu executarea, vor sa le dam o suma de bani in avans ,cam 1400 de euro ca se ne mai dea un an(datoria noastra e de 47000 euro).imprumutul cu banca era pe 25 de ani si ei vor tot.noi nu putem plati nici toata rata dar asemenea suma. le-am cerut insistent sa ne trimita o copie a contractului prin care s-a cedat creanta , dar ne-au spus ca e secreta .le-am cerut in nenumarate randuri sa ne faca dovada ca am fost notificati de cedarea creantei si nu au facut-o (normal, noi nu am primit asa ceva, am fi semat de primire)mentionez ca mai am si alte credite pe care nu le-am mai putut plati si cel putin una e trecuta in cartea funciara , deci apartamentul nu e liber de sarcini. va rog spuneti-mi ce sanse am sa nu ajung la executare, eu platesc in fiecare luna dar cred ca banii se duc spre penalitati caci in 3 ani suma nu a scazut decat cu 1000 de euro
Răspuns la discuția executare silita
poate sa-mi spuna cineva care sunt etapele executarii silite si cum decurge acest lucru daca exista mai multe banci care vor sa execute acelasi apartament? suma care ar trebui data inapoi la toti ar fii cam 70000 de euro si nici nu pot sa-l vand [nu as scoate atat), principalul ar avea de luat cam 50000 de euro. multumesc
ajutati-ma cu un raspuns.pe vremea cand salariile erau sigure si bancile te rugau sa te duci la ele am facut cateva imprumuturi necesare,stiam ca am cu ce sa le platesc. in 2008 am pus ipoteca pentru a ramane cu un singur imprumut,dar sotul a ramas fara servici, mie mi s-a micsorat salariul si pentru asta am facut inca doua de nevoi personale ca sa pot achita ipoteca. cu toate ca in crb era trecuta ipoteca banii mi s-au dat fara probleme. criza m-a nenorocit definitiv si n-am mai putut plati decat partial la ipoteca. sunt amenintata de executare silita la ipoteca,dar si de ceilalti.in caz de executare cu atatea incurcaturi se intarzie sau se accelereaza nenorocirea? multumesc
Răspuns la discuția blocare cont salariu
va rog frumos spuneti-mi ce sa fac?
Răspuns la discuția blocare cont salariu
cum sa fac sa nu mi se blocheze contul de la banca prin care mi se plateste salariul?multumesc
am fost anuntata ca mi se blocheaza orice cont l-as avea la vreo banca pentru un card de credit pe credit pe cre nu l-am mai putut alimenta. contul pe care il am e cel de salariu , acolo apar cam 600 lunar, din ei isi si banca comisioanele ei, raman mai putini. eu am deja jum din salariu pe care il platesc la car,se spune ca poprirea nu poate fii mai mre de cel mul1/2 pentru mai multe datorii. pe baza contractului cu banca unde am cardul de credit m-au anuntat azi ca-mi blocheaza tot contul. cum sa procedez pentru ca sa-mi ia doar o parte?astept cu nerabdare sa-mi raspunda cineva cum sa fac. multumesc.