avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta09

Activitate nicoleta09

Multumesc pentru ajutor!Daca depun plangere la politie cum va fi sanctionata persoana respectiva?
Buna ziua!Este valabila o cerere depusa pe baza actului de mostenitor dar nefiind semnata de ambii mostenitori?Sora mea care imi este si vecina a depus o cerere la primariepe baza actului de mostenitor pentru concesionarea terenului din fata portii in numele meu si al ei, terenul sa fie administrat de amandoua.Insa eu sunt intabulata pe bucata mea de teren, sunt proprietara.Eu nu am fost de fata cand a facut cererea si nu am semnat nimic.Este legal?
Răspuns la discuția Autoservice ilegal
Nu a cerut acordul nici unui vecin....noi nu am semnat nimic.Ei spun ca au autorizatie de functionare de la primaria comunei, dar cum poate functiona un autoservice in conditiile astea.Nu au un spatiu amenajat corect, uleiul de la masini de multe ori cand il schimba se scurge in fata casei mele si nu mai spun de mizeria care o lasa la poarta unde isi parcheaza masinile.Au fost sesizati de multe ori la primarie atat de noi cat si de vecini insa functioneaza in continuare!Politia comunitara de multe ori e cu masina la autoservice aici.Multumesc!
Buna ziua!Vreau sa intreb poate functiona un service auto a carei cladire e lipita de casa mea?Initial a fost o sura,o anexa iar vecinul a obtinut o autorizatie de renovare insa renovarea a insemnat ridicarea unei cladiri noi cu 2 etaje.Anexa a apartinut casei, dar dupa ce s-a facut mostenirea s-a impartit terenul mie ramanandu-mi casa, iar suruorii anexa.In plus am incercat sa depun plangeri la autoritatile din oras, dar nu a luat nimeni nicio masura deoarece vecinii au multe cunostinte.Poluarea este foarte mare,nu functioneaza legal, in spatele garajului fiind "cimitir de masini".Zgomotul care il fac la geamul meu este uneori asurzitor.Am chemat Politia la ora 23:00 deoarece inca lucrau insa tot eu am primit amenda pe motiv ca am sunat Politia din oras si nu cea din comuna.
Buna ziua!Luna aceasta s-a terminat la 100 m de casa mea constructia unui bloc nou.O persoana cu bani din judet a concesionat terenul (proprietate a primariei) din fata blocului nou lasand proprietarii fara cale de acces.Acum vecinul meu care se afla in conflicte cu mine de multi ani ameninta ca merge la primarie si concesioneaza terenul din fata casei mele lasandu-ma si pe mine fara cale de acces.Intrebarea mea: este posibil acest lucru?Mentionez ca nu am posibilitatea sa mi-l concesionez eu deoarece costa destul de mult.Mai mentionez ca terenul din fata portii si pana in drum masoara aproximativ 50mp.